Advertisement

Astronomlar Dünya'nın Güneş etrafından dönüş hızının yavaşladığını tespit etti. 30 Haziran'da 'Dünya saatine' 1 saniye eklenmesini talep etti. Bunun üzerine Uluslararası Dünya Rotasyon ve Referans Sistemi, 30 Haziran'da dünyada saatlerin 1 saniye geri alınmasına karar verdi.

30 Haziran'ı 1 Temmuz'a bağlayan gece, tam 23.59.59'da saatler 1 saniye geri alınacak ya da bir başka deyişle iki kez aynı saniyeyi gösterecek.

1967'de kullanıma giren atom saatleri, dünyanın dönüşünden bağımsız çalışıyor. Saatlerle ilgili temel sorun da tam buradan kaynaklanıyor. Gezegenimizin dönüş hızı yavaşlarken saatler aynı hızda çalışmaya devam ediyor. Saatlerle dünyanın hızını senkronize etmek için bilim insanları, saatlere bir saniye ekliyor. Sonuncusu 2012'de olmak üzere bu işlem, 1972'den beri 25 kez yapıldı.

2012'deki son düzeltmede Avustralya havayolu şirketi Qantas'ın internet sitesi çökmüş, LinkedIn, Reddit gibi sitelerde sorunlar yaşanmıştı. Ancak bilişim uzmanlarını kara kara düşündüren bu 1 saniyelik ilave zamanın özellikle elektronik işlemleri nasıl etkileyeceği kesin olarak kestirilemiyor. Çünkü ilk kez piyasalarda işlemler sürerken saatler bir saniye yerinde saydırılacak. Bu işlem New York'ta yerel saatle akşam saat 8'de yani Asya piyasaları tam açılırken gerçekleştirilecek.

ABD Borsaları bazı işlemlere erken sona erdirirken, Sydney'den Tokyo'ya borsalar önceden saatlerini kalibre edecek. Aracı kurumlar, borsalar bu duruma haftalardır hazırlık yapıyor. Ancak bilgisayar sistemlerindeki herhangi bir arızanın maliyeti çok yüksek olabilir. Yalnızca ABD'de hisse senedi işlemlerinde verilen emir sayısı bir saniyede 1.4 milyon adet.