Advertisement

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, P5+1 ülkeleriyle İran arasındaki müzakerelerin "en az birkaç gün daha sürmesini beklediklerini ve ABD ekibinin Viyana'da kalmayı sürdüreceğini" bildirdi.

Günlük basın toplantısında, P5+1 ülkeleriyle İran arasında Viyana'da yürütülen nükleer müzakerelerle ilgili soruları yanıtlayan Earnest, şu aşamada müzakerelerin süresinin, daha önce son tarih olarak belirtilen 30 Haziran'ı geçmesini beklediklerini kaydetti.

"Bu sürpriz veya sıra dışı bir durum değil" diyen Earnest, daha önce de İsviçre'nin Lozan kentinde 31 Mart'ta varılması beklenen uzlaşıya 2 Nisan'da ulaşıldığını hatırlattı.

Earnest, "Dolayısıyla, bu müzakerelerin de son tarihi aşması muhtemel, en az birkaç gün daha sürmesini bekliyoruz ve ekibimiz de Viyana'da kalmayı sürdürecek" diye konuştu.

Bu durumun, anlaşmada hala çözülememiş bazı önemli konular olduğuna işaret ettiğini dile getiren Earnest, "Bunlar da önümüzdeki 36 saatte çözülebilecek meseleler değil. Ek süre gerektiriyor" dedi.

Earnest, İran'ın anlaşmayı yerine getiremeyeceğinin ortaya çıkması halindeyse yaptırımlara hızlı biçimde geri dönülebileceğini anımsattı.

Bir soru üzerine, anlaşmanın "İran hükümetinden herhangi birine güvenme" üzerine kurulu olmadığını belirten Earnest, "Bu anlaşma, uluslararası uzmanların, İran'ın tesislerine girebilmesini ve hatta İranlı personelin anlaşmaya taahhütlerini sürdürdüklerinden emin olmasını sağlayan bir dizi teyide dayalı önlemlerinden oluşuyor" ifadesini kullandı.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini de bugün Viyana'da, müzakerelerin birkaç gün uzayabileceğini söylemişti.

Görüşmelerden sonra Tahran'a gitmek üzere Viyana'dan ayrılan İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'in bir gün sonra kente geri dönmesi bekleniyor. Zarif'in, İran dini lideri Ali Hamaney'e müzakereler hakkında bilgi vereceği öğrenildi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ise Viyana'da kalmayı sürdürecek.

Taraflar arasında yaptırımların kaldırılması ve denetimlerin artırılması konusunda farklılıklar bulunuyor.

İsviçre'nin Lozan kentinde 2 Nisan'da varılan uzlaşmaya göre, 30 Haziran'a kadar kapsamlı anlaşma metninin tamamlanması gerekiyordu.

AA