Advertisement

Asya hisseleri, yatırımcıların Yunanistan’ın borç krizindeki gelişmeleri takip etmeleri ile yükseliyor. Gösterge endeks 3 ayın en düşük seviyesinden artış gösteriyor.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, Pazartesi günü 17 Mart’tan bu yana en düşük seviyeden kapanış yapmasının ardından yüzde 0.4 yükselerek Tokyo saati ile 09:01’de 145.16 puana geldi. Endeks, bu ay yüzde 4.1’lik bir düşüş kaydetmeye hazırlanıyor. Çeyrek dönem bazında ise yüzde 0.8’lik bir gerilemeye ilerliyor. Standard & Poor’s 500 Endeksi Pazartesi günü yüzde 2.1 geriledi. Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 2.7 düştü.

Syndey’deki Perpetual Ltd. yatırım stratejileri müdürü Matthew Sherwood, “Bu hafta tüm gözler AMB’de olacak. AMB parasal genişleme programında önden yükleme kararı açıklayabilir. Bu işlerin istikrarlaşmasını sağlar” dedi.

Yunanistan hükümeti, kreditörlerin, nakit akışının yeniden sağlanması karşılığında öne sürdüğü koşulları 5 Temmuz'da halk oylamasına sunma kararı almıştı. Bu karara karşılık Euro Bölgesi maliye bakanları da bu ay sonunda süresi dolan Yunanistan'ı kurtarma programını uzatmayı reddetti.

Yunanistan'da Pazartesi günü, sermaye aktarımının kontrol edilmesi amacıyla tüm bankalar ve ülke Borsası kapalı idi.

Yunanistan'ın Salı günü IMF'ye 1,6 milyar euro ödemesi gerekiyor. Yeni kredi gelmediği takdirde Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nden çıkma ihtimali bulunuyor.