Advertisement

Türkiye'nin brüt dış borç stoku, bu yılın ilk çeyreğinde 392,8, net dış borç stoku ise 234,3 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Hazine Müsteşarlığı, 2015 yılı birinci çeyrek dönemine ilişkin geçici brüt dış borç stoku verilerini açıkladı.

Türkiye'nin brüt dış borç stoku, bu yılın ilk çeyreğinde 392,8 milyar dolar oldu. Özel sektör borçlarının toplam dış borç stoku içindeki payı 277,4 milyar dolar ile yüzde 70,6'ya, kamu kesimi borçlarının payı 113,3 milyar dolar ile yüzde 28,8'e karşılık geldi. Merkez Bankası borçlarının, toplam dış borç stoku içindeki payı ise 2,1 milyar dolar ile yüzde 0,5 olarak gerçekleşti.

Türkiye'nin net dış borç stoku da 2015 Mart ayı sonu itibarıyla 234,3 milyar dolar olarak hesaplandı.

- Kamu kesimi dış borçları

Merkezi yönetim dış borç stoku, aynı dönemde 80,6 milyar dolar oldu. Bu miktarın 55,9 milyar doları uluslararası finansal piyasalarda gerçekleştirilen tahvil ihraçları stokundan oluştu.

Merkezi yönetim dışında kalan mahalli idareler, fonlar, kamu bankaları, KİT'ler ve diğer finansal olmayan kamu kuruluşlarının toplam dış borçları da 32,7 milyar dolar tutarında gerçekleşti.

- Özel sektör dış borçları

Bu yılın birinci çeyrek dönemi sonunda kısa vadeli özel sektör dış borcu 111,1 milyar dolar olarak hesaplandı. Bu tutar içinde bankacılık sektörünün payı 76,9 milyar doları buldu.

Özel sektörün uzun vadeli dış borçları 166,3 milyar dolar olarak gerçekleşti. Finansal kuruluşlar 87 milyar dolar ile uzun vadeli özel sektör dış borç stoku içindeki en büyük paya sahip oldu.

- Merkez Bankası borçları

Merkez Bankasının uzun vadeli dış borçları, söz konusu dönemde 1,8 milyar dolar, kısa vadeli dış borçları ise 290 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Dış borç istatistiklerinde uluslararası standart, büyüklüklerin ABD doları cinsinden ifade edilmesine dayanıyor. Bu durum, yayımlanan istatistiklerdeki dış borç büyüklüklerinin çapraz kurlarda gerçekleşen hareketlerden etkilenmesine yol açıyor. Bu çerçevede, 2014 Aralık-2015 Mart döneminde dış borç stoku, döviz kuru değişikliklerinden dolayı yaklaşık olarak 17,1 milyar dolar azaldı.

AA

BU HABERE YORUM YAZ
 
01 Temmuz 2015 Çarşamba, 10:20 Misafir türkiye maalesef şu yorumu yapan, herşeye taraflı bakan gereksiz insanlarla doldu. okuyor ama daha okuduğunu bile anlayıp yorumlayamıyor yazıkk......
30 Haziran 2015 Salı, 22:28 Misafir tabi nasılsa "imf" ye borç yok. kamu kuruluşlarıda devlet kurumundan sayılmıyor herhal de ki onların borcu devlet borcu olarak bahsedilmiyor. kalem kırılana kadar kağıt üzerinde oynatın bakalım da.. kalem kırılınca acısını kim çekecek?