Advertisement

(13.50'de güncellendi)

Euro önemli para birimleri karşısında, Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras’ın kreditör şartlarının çoğunu kabul etmeyi telif etmesinin ardından geriliyor.

Euro, Almanya tahvilleri ve ABD Hazine tahvilleri gibi görece güvenli liman olarak görülen varlıklar ile birlikte düşüşe geçti. Söz konusu gerilemede Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras’ın kreditörlere gönderdiği mektubun anlaşma sağlanacağı beklentilerini desteklemesi etkili oldu. Tsipras’ın kreditörlere mektup aracılığıyla sunduğu teklifi 30 Haziran tarihli idi.

Euro geçtiğimiz birkaç haftada güvenli bir para birimi gibi hareket etti. Yunanistan’da durum kötüleştiğinde yükseldi, güven toparlandığında düşüş gösterdi.

Londra’daki Rabobank International kıdemli para birimi stratejistlerinden Jane Foley, “Euro olumlu haberlere rağmen geriledi. Bu güvenin artış göstermesi ile birlikte euro karşısında dolara talep gösterilmesi durumuna işaret ediyor. Yunanistan’da tansiyon yükseldiğinde para çekirdek varlıklara akış gösteriyor” dedi.

Euro dolar karşısında, yüzde 0.3 gerileyerek New York saati ile 06:34’te 1.1111 dolar işlem gördü. Euro yen karşısında 136.51 ve peni karşısında 70.99 seviyesine geldi.

Dolar göstergesi, St. Louis Başkanı James Bullard’ın Yunanistan krizinden kaynaklanan bulaşıcılık riskinin düşük olduğunu söylemesinin ardından yükselişi 2. güne taşıyor.

Tokyo’daki Brown Brothers Harriman & Co. başkan yardımcısı Masashi Murata, “Yunanistan için ana senaryo belirsizliğin süreceği yönünde. Ancak euronun sağlam ve istikrarlı seyri trendi belirliyor.  ESM’nin varlığı ile bulaşıcılık riski düşük” dedi.

(13.50'de güncellendi)