Advertisement

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras'ın tüm kurtarma koşullarını kabul etmeye hazır olduğu belirtildi.

Financial Times'da yer alan habere göre Tsipras, kreditörlerin hafta sonu talep ettiği tüm koşulları, yalnızca küçük çaplı değişikliklerle kabul edecek.

Gazetenin ulaştığı Tsipras imzalı mektuba göre, Yunan Başbakan dün sona eren kurtarma paketinin ardından 29.1 milyar euroluk yeni bir programı kabul edebilir. Tsipras'ın dün gece Avrupa Komisyonu, Uluslararası Para Fonu ve Avrupa Merkez Bankası'na gönderdiği mektup, önümüzdeki günlerde ortaya çıkabilecek yeni bir kurtarma programı için dayanak teşkil edebilir.

Tsipras'ın mektubunda, Atina'nın katma değer vergisi konusundaki tüm şartları, Yunan adaları için yüzde 30'luk indirim öngören bir değişiklikle kabul edeceği ifade ediliyor. Yunanistan Başbakanı'nın emeklilik yaşının 67'ye çıkarılmasının derhal uygulanması yerine 2022'de gerçekleşmesini talep ettiği belirtiliyor.

Reuters'a konuşan bir Euro Bölgesi yetkilisi de, yeni bir kurtarma programının 20 Temmuz'daki AMB ödemesinin son gününden önce gerçekleşebileceğini söyledi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
01 Temmuz 2015 Çarşamba, 12:44 Misafir Ülke hazinesi iflas etmiş ama hala 40 yaşında emekli olunabiliyor. Bu işte bir tuhaflık var.