Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras'ın kreditörlerin şartlarını kabul edebileceğini belirten bir mektup göndermesinin ardından Yunanistan krizinde gündem yeniden hareketlendi. Euro Bölgesi Maliye Bakanları'nın telekonferans yoluyla görüştüğü Eurogrup toplantısında Yunanistan ile ilgili bir sonuç çıkmadı. Dijsselbloem “Tsipras'ın Hayır çağrısının ardından ilerleme şansının çok az olduğunu” söyledi. Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, hükümetin halk oylaması kararının ardından bankaların kapanmasıyla ülkede yaşanan zor durumdan Avrupalıların sorumlu olduğunu öne sürdü.

Yunanistan Başbakanı Tsipras, "Referandumdan çıkan sonuca göre hemen bir anlaşma imzalayacaklarını" ifade etti ve “Referandum’dan hayır çıkması Avrupa ile ilişkileri sonlandırmak anlamına gelmez” dedi.

Başbakan, “Kemer sıkma yalnızca krizin daha fazla sürmesine yol açıyor. Kreditörlerin teklifi borcun sürdürülebilirliğine katkısı olamayacak” yorumunda bulundu.

ANEL milletvekili ihraç edildi

Yunanistan'da, halk oylamasında "evet" oyu kullanacağını açıklayan koalisyon hükümetinin küçük ortağı ANEL'in milletvekili Kostas Damovolitis partisinden ihraç edildi.

ANEL milletvekilleri Thanasis Papahristopulos, Vasilis Kokkalis, Nikos Mavraganis ve Dimitris Kammenos hükümetin halk oylaması kararına karşı çıkarak, Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos'tan liderler zirvesini toplayıp halk oylamasını iptal etmesi talebinde bulundu.

Berzins: Yunanistan’ın borcu geri ödenemeyecek kadar büyük

Letonya Cumhurbaşkanı Andris Berzins, televizyonda verdiği bir mülakatta “Yunanistan’ın borcunun geri ödenemeyecek kadar büyük olduğunu” ifade etti.

IMF: Yunanistan'ın borç yapılandırmasına ihtiyacı var

IMF tarafından yapılan açıklamada, Yunanistan'ın borç yapılandırmasına ihtiyacı olduğu ifade edildi.

Açıklamada, “Yunanistan'ın Ekim ayından 2018'e kadar en az 60 milyar euro'luk kaynağa ihtiyacı var” ifadelerine yer verildi.

Samaras: Drahmi'ye geri dönüş ekonomimizi bitirir

Yunanistan merkez sağ lideri Samaras, “Drahmi'ye geri dönüş ekonomimizi bitirir. Referandum için evet bloğu oluşturmaya çalışıyoruz” dedi

Varoufakis: Borç yapılandırması olmadan anlaşma imzalamayacağım

Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis, Bloomberg'e verdiği röportajda, "Görüşmelere devam edilmesi için ne gerekirse yapacağım. Referandumdan "Hayır" çıkarsa yeniden görüşmelere başlayabiliriz. Referandumdan "Evet" çıkarsa derhal istifa edeceğim" dedi.

"Kemer sıkma politikalarına karşı çıkmamızın nedeni verdiğimiz sözdür. Avrupa'nın bizim demokrasimizi kabul etmesi gerekiyor" diyen Maliye Bakanı, "Biz bir sol partiyiz ama Euro'da kalmayı çok istiyoruz. Borçların yeniden yapılandırması olmadan herhangi bir anlaşma imzalamayacağım" ifadelerini kullandı.

Varoufakis, “Turistlerin paraya ulaşmada sıkıntı yaşadığını söyleyemeyiz. Bankalar, Salı günü normal şekilde açılacak, bankaların sermaye yapısı güçlü” ifadelerini ekledi.

AMB ELA'yı sabit tuttu

Avrupa Merkez Bankası, Yunan bankalarına sağlanan acil yardım fonunu (ELA) sabit tuttu.  Aradaki anlaşmazlığın temel nedeninin borcun sürdürülebilirliği olduğunu kaydeden Varoufakis, banka mevduatlarıyla ilgili gerekirse ELA’nın gözden geçirilebileceğini söylemişti.

Dijsselbloem: Borçları geri isteme hakkını saklı tutuyoruz

Euro Grup Başkanı Jeroen Dijsselbloem, borç geri ödemesini talep etme hakkını saklı tutma kararı aldıklarını söyledi.

Aynı zamanda Hollanda Maliye Bakanı görevini sürdüren Dijsselbloem, “Euro Grup, Avrupa Finansal İstikrar İmkanı (EFSF) ve ikili kredilere ilişkin olarak borçların geri ödemesini talep etme hakkını saklı tutma kararı aldı” dedi.

Dijsselbloem, “Bu kreditörlerin haklarını koruduklarını ve gelecekte her hangi bir zamanda hız vermek amacıyla kullanabilecekleri anlamına geliyor” ifadesini kullandı.

Moody's Yunanistan'ın notunu düşürdü

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'den yapılan yazılı açıklamada, Yunanistan'ın kamu tahvili notunun bir basamak düşürülerek Caa3'e çekildiği, ülkenin potansiyel not indirimleri için izlemeye alındığı bildirildi.

Euro Grubu toplantısından bir sonuç çıkmadı

Toplantıda yapılan görüşmeler sonucunda Yunanistan ile ilgili alınacak kararın referandum sonrasına bırakılması kararlaştırıldı.

Toplantı çıkışında gazetecilerin sorularının büyük bölümünü cevapsız bırakan Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis banka mevduatlarıyla ilgili soru üzerine mevduatlar üzerinde "saç tıraşı" tabir edilen kesintilerin olmayacağını söyledi.

AB kreditörleriyle anlaşmanın sağlanıp sağlanamayacağı yönündeki soruya yanıt vermeyen Bakan Varoufakis, aradaki anlaşmazlığın temel nedeninin borcun sürdürülebilirliği olduğunu kaydetti.

Bu arada toplantıya geçilmeden önce Bakanlığın Sindagma Meydanı'na dönük cephesine bakanlık çalışanlarınca üzerinde "Şantaj ve kemer sıkma önlemlerine hayır" yazılı pankart asıldı.

Bir süre asılı kalan pankart güvenlik görevlilerince indirildi.

Euro Grubu Başkanı Dijsselbloem: "Referandumu bekleyeceğiz ve sonucunu dikkate alacağız"

Euro Grubu Başkanı ve Hollanda Maliye Bakanı Jeroen Dijsselbloem, referanduma kadar Yunanistan'la müzakere etmeyeceklerini belirterek, "Referandumu bekleyeceğiz ve sonucunu dikkate alacağız" dedi.

Euro Grubu Başkanı Dijsselbloem, “Euro Grubu'nun Atina'nın önerilerini tartışacağını ancak Tsipras'ın konuşması sonrası ilerleme şansının çok az olduğunu” ifade etti.

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras'ın kreditörlerin koşullarını şartlı olarak kabul ettikleri yönündeki mektubu nedeniyle telekonferans toplantısı yapan Euro Bölgesi Maliye Bakanları Atina'nın bu hamlesini "not etmekle" yetindi.

Euro Grubu Başkanı ve Hollanda Maliye Bakanı Jeroen Dijsselbloem, telekonferans toplantısının ardından yaptığı açıklamada, "Mevcut siyasi durum, önceki tekliflerin (Yunanistan tarafından) reddedilmiş olması, pazar günü düzenlenecek olan referandum ve Yunan hükümetinin halka 'Hayır' kararını tavsiye etmesi karşısında bu aşamada yeni müzakereler için bir temel görmüyoruz. Önümüzdeki günlerde ne Euro Grubu düzeyinde ne de Yunan makamlarıyla (Troyka) kurumları arasında mali düzenlemelerle ilgili öneriler hakkında görüşmeler yapılmayacaktır. Referandumu bekleyeceğiz ve sonucunu dikkate alacağız" dedi.

Dijsselbloem, Yunan halkının Avrupa'nın parçası olmak ve Euro Bölgesi'nde kalmak konusundaki güçlü kararlılığına rağmen bu ülkedeki mevcut durumdan büyük üzüntü duyduğunu belirtti.

Tsipras, Euro Bölgesi'ndeki ortaklarıyla AB Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF'ye gönderdiği mektupta adalardaki KDV indiriminin devamı, emeklilik yaşının artırılmasının daha uzun bir zaman dilimine yayılması ve askeri harcamalardaki kesintinin esnetilmesi şartıyla kreditörlerin şartlarını kabul ettiklerini bildirmişti.

AMB Yunan bankalarına desteği sabit tuttu

Avrupa Merkez Bankası (AMB), Yunan bankalarına sağladığı Acil Durum Likidite Yardımı’nı (ELA) sabit tuttu ve kurtarma programının şartlarının oylanacağı referandum için ülkeye zaman vermeye istekli olduğu sinyali verdi. Yunanistan ve kreditörleri arasında beş aydır süren müzakerelerde AMB, Yunan bankalarını sağladığı destek ile ayakta tuttu. Likidite yardımının mevcut üst limiti yaklaşık 89 milyar euro (98 milyar dolar).  

Tsipras: "Avrupalıların tutumu kabul edilemez"

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, hükümetin halk oylaması kararının ardından bankaların kapanmasıyla ülkede yaşanan zor durumdan Avrupalıların sorumlu olduğunu öne sürdü.

Tsipras, televizyonlardan yaptığı halka sesleniş konuşmasında, Avrupa'da başka ülkelerin de halk oylamasına gittiğini ancak Yunanistan konusunda farklı standart uygulandığını ileri sürdü.

Bankaların kapanmasından Avrupalıların sorumlu olduğunu öne süren Tsipras, "Avrupalıların tutumu kabul edilemez. Hükümet halka söz hakkı verdiği için bankaları kapattılar. Yunan halkına zaman tanımadılar. Avrupa'da kapalı bankaların oluşturduğu utanç görüntüleri kabul edilemez" dedi.

Tsipras, Yunan hükümetinin halk oylaması kararından sonra kreditörlerden daha iyi teklifler geldiğini belirterek, müzakerelerde olumlu bir sonuca varılması durumunda hemen karşılık vereceğini söyledi.

Yunanistan'ın halen müzakere masasında bulunduğunu ve pazartesi gününden sonra da müzakere masasında olacağını belirten Çipras, ''Yunanistan müzakere masasında bulunmayı sürdürecek. Hedefimiz kalıcı ve sosyal açıdan adil bir çözüm sağlanmas'' dedi.

Tsipras'ın "Hayır" oyu çağrısı

Tsipras, kreditörlerin, Yunan halkına referandumda 'evet' oyu kullanması için baskı yaptığını iddia ederek, vatandaşlara pazar günü 'hayır' oyu kullanmaları çağrısında bulundu.

Pazar günü sandıktan 'hayır' oyu çıkmasının Avrupa ile ipleri koparmak anlamına gelmediğini, aksine Avrupa değerlerine geri dönüş anlamına geldiğini savunan Tsipras, "Kreditörlerin istediği tüm önlemlere evet demeniz için size baskı yapıyorlar. Her şeye evet diyerek kendileri gibi sizleri de memorandumlara suç ortağı yapmak istiyorlar. Hayır oyu, pazar gününden sonra talep etmek istediğimiz daha iyi bir anlaşma için kararlı bir adım olacak" diye konuştu.

Başbakan Tsipras, ülkede son günlerde yaşanan zorlukların farkında olduğunu ancak, bunların geçici olduğunu belirtti ve şunları kaydetti:

"Zorlukların farkındayım. Bu zorlukların geçici olması için elimden geleni yapacağım. Ülkeyi eurodan koparmak için gizli planım olduğunu söyleyenler yalan söylüyor. Bankalardaki yatırımların kaybolmayacağını şahsen ben taahhüt ediyorum. Bu durum geçicidir. Demokrasi darbe değildir. Sizleri hayır demeye çağırıyorum".

Schauble: "Referandum sonucuna kadar Yunanistan ile görüşecek bir şey yok"

Alman Maliye Bakanı Wolfgang Schauble, Yunanistan'ın 3 kreditörün teklif etmiş olduğu ekonomik programın referanduma götürmesi sonrası, "Referandum sonucuna kadar Yunanistan ile görüşecek bir şey yok" dedi.

Schauble, Almanya'nın 2016 yılı tahmini bütçe rakamlarını ve 2019 yılına kadar mali planını açıkladığı basın toplantısında, basın mensuplarının Yunanistan'daki mali kriz ve referandumla ilgili sorularını cevapladı.

Yunanistan'dan her gün başka bir teklifin geldiğini belirten Schauble, Euro Bölgesi üyesi ülkelerin referandum sonucuna kadar Yunanistan'a karşı pozisyonlarının değişmeyeceğine işaret etti.

Schauble, Avrupa Birliği (AB), Avrupa Merkez Bankası (AMB) ve Uluslararası Para Fonunun (IMF) oluşturduğu kreditörlerin Yunanistan için hazırlamış olduğu programın Yunanistan'da 5 Temmuz'da oylanacak olmasına ilişkin, "Her gün başka bir haber geliyor. Referandumdan 'evet' çıkacak, referandumdan 'hayır' çıkacak, bunların bir manası yok. Referandum sonucuna kadar Yunanistan ile görüşecek bir şey yok" değerlendirmesinde bulundu.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ın Avro Bölgesi'nin kurtarma fonu Avrupa İstikrar Mekanizması'nın (ESM) kreditörlüğünde 2 yıllık mali program ve borçların yeniden yapılandırılmasını içeren teklifinin de herhangi bir "açıklığa" sahip olmadığını vurguladı.

"Artık reddedecek ya da kabul edecek bir şey yok" ifadesini kullanan Schauble, Yunanistan'ın IMF'e 1,6 milyar euro borcunu dün gece ödemesi gerektiğini hatırlattı. Schauble, "IMF kuralarına göre şu an bir borç batağı durumu var" dedi.

Merkel: "Tsipras ile bir sorunum yok"

Almanya Başbakanı Angela Merkel, "Şunu tekrarla söylemek istiyorum ki; Yunanistan'da tekrar (ekonomik) büyümeyi getirecek ve bazı Avrupa ülkelerinde halihazırda uygulanan geniş kapsamlı reformlar yapılmalı" diye konuştu.

"Yunanistan ile referandumdan önce bir anlaşmaya varılabilir mi?" şeklindeki bir soruya Merkel, referandumun Pazar günü yapılacağını hatırlatarak şu cevabı verdi:

"Ben bu konuyla ilgili pozisyonumu söyledim. Buna da ekleyecek bir şeyim yok. Bu konu hakkındaki fikrimiz önce referandumun sonuçlanması. Yeni bir durum oluşursa yeni şeyler konuşulur. Fakat şu an yeni bir durum yok."

"Referandum öncesi Yunanistan ile bir müzakerenin olmayacağı sizin Çipras ile de görüşemeyeceğiniz manasına mı geliyor?" şeklindeki soruya Merkel, "Son günlerde Alexis Tsipras ile birçok kereler görüşmeler yaptım. Son görüşmelerimizde de aramızdaki insani ilişkiye zarar verecek bir şey olmadı. Her zaman söyledim. Bu referandum egemen bir ülkenin kararı. Tsipras ile son zamanlarda olduğu gibi her zaman konuşabiliriz" yanıtını verdi.