Advertisement
EKONOMİK VERİLER VE GÜNDEM ABONE OL

İsveç Merkez Bankası (Riksbank), ülke para birimi krondaki yükselişi engellemek için faiz oranını beklenmedik şekilde düşürme kararı aldı. Böylece faiz oranı negatif tarafta daha derin seviyelere inmiş oldu. Ülke deflasyondan uzak durmaya çalışıyor.

Stockholm merkezli bankasının açıklamasına göre repo oranı eksi yüzde 0.25’ten eksi yüzde 0.35’e indirildi. Bloomberg anketine katılan 18 ekonomistin sadece 4’ü söz konusu kararı doğru tahmin etti. 14 ekonomisti faizde değişiklik yapılmayacağını öngördü. Banka aynı zamanda tahvil alım programını 45 milyar kron (5.3 milyar dolar) genişletti.

Banka konu ile ilgili açıklamasında, “İsveç’te enflasyon yükseliyor ve ekonomik faaliyet güçlenmeye devam ediyor. Ancak yurtdışındaki belirsizlik arttı ve Yunanistan’daki durumun sonuçlarını değerlendirmek güç. Nisan ayındaki repo oranı kararından bu yana kron Riksbank’ın tahmin ettiğinden daha fazla güçlendi ve döviz kurundaki gelişme enflasyondaki yukarı yönlü harekete risk teşkil etmeyi sürdürüyor” ifadelerini kullandı.