Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Alman otomotiv şirketi BMW, hidrojen yakıt hücreleriyle çalışan bir aracı trafiğe açık yollarda test edecek. Şirket, 2013'te piyasaya sürdüğü elektrikli otomobil modeli i3'ün ardından temiz enerjiyle çalışan model sayısını artırmayı istiyor.

BMW'nin güç aktarım mekanizması araştırma biriminin başında bulunan Matthias Klietz, test ettiği aracı 2020 sonrasında müşteriye sunulmaya hazır hale getirmeyi planladığını söyledi.

Klietz, "2025 ile 2030 arasında yakıt hücreli arabaların piyasada yerleşik hale gelmesini bekliyoruz, ama yakıt ikmal altyapısını inşa etmek gibi zorluklar var olacak," dedi.

BMW, yakıt hücrelerini Japon ortağı Toyota ile birlikte geliştiriyor. Ortak geliştirilen teknolojinin kullanıldığı Gran Turismo isimli prototip tanıtıldı. Yakıt hücreleri 1960'lardan beri uzay araçlarında kullanılıyor. Yakıt hücrelerinde elektrik, havayla hidrojen gazının reaksiyona girmesiyle üretiliyor. Mevcut elektrik bataryalarıyla çalışan araçlara göre daha uzun bir menzil sağlayan teknoloji, havaya karbondioksit yerine su baharı salıyor.