Advertisement

Almanya ve Euro Bölgesi’nin geri kalanı, zorlu geçen müzakerelerin ardından Yunanistan’da Pazar günü yapılacak referandumdan kemer sıkma önlemlerine “Evet” çıkması durumunda bile ülkede politik çalkantının yükselmesini bekliyor ve buna hazırlanıyor.

Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in liderliğindeki hükümetten bir yetkiliye göre, krize yönelik hızlı bir çözüm yok. Çünkü Avrupa Birliği kuralları finansal yardım görüşmelerinin yeniden başlamasını zorlaştırıyor. Öte yandan bu belirsizliğe ek olarak referanduma ilişkin anketler kemer sıkmaya “Evet” diyenlerin “Hayır” diyenlerden az bir farkla önde olduğunu gösteriyor.

Berlin’den Brüksel’e politika yapıcılar farklı senaryolar üzerinde çalışıyorlar. Bu da oylama ile krizin sona ermeyeceğine işaret ediyor. Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras Yunan halkına “Hayır” deyin çağrısı yaptı. Euro Bölgesi’nin geri kalanı ise net bir “Evet” yanıtının Yunanistan’ı reform yoluna tekrar sokabileceğini belirtiyor.

Yunanistan Maliye Bakanı Varoufakis, Bloomberg Televizyonu’na verdiği röportajda, “Euroda kalmayı çılgınca istiyoruz. Pazar günü kazanacağız” dedi.

Son yapılan bir ankete göre “Evet” oyları yüzde 47 ve “Hayır” oyları yüzde 43 seviyesinde. Hata payı 3.1 yüzde puan seviyesinde. Anket 1,000 kişi arasında yapıldı.

Bloomberg News’in gerçekleştirdiği başka bir ankete göre referandumda “Hayır” demeye niyetli olanlar yüzde 43, “Evet” demek isteyenler yüzde 42.5 seviyesinde. Anket University of Macedonia Research Institute of Applied Social and Economic Studies tarafından 1,042 kişi arasında yapıldı. Hata payı yüzde 3 seviyesinde.

BU HABERE YORUM YAZ
 
03 Temmuz 2015 Cuma, 09:37 Misafir %43-%42.5 ne demek anket 0 üzerinden ölçülür,geçerli oyların çoğunluğu ne ise karar odur.