Advertisement
EKONOMİK VERİLER VE GÜNDEM ABONE OL

Euro Bölgesi'nde Sentix Yatırımcı Güven Endeksi Temmuz ayında 18,5 puana çıktı.

Piyasa beklentilerine ilişkin araştırmalar yapan Sentix'ten yapılan açıklamada, Euro Bölgesine ilişkin Güven Endeksi'nin haziran ayındaki 17,1 puandan Temmuz ayında 18,5 puana yükseldiği kaydedildi. Güven Endeksi 1,4 puan artışla 15 puan olan piyasa beklentisinin üzerinde gerçekleşti.

Açıklamada, Sentix Ekonomik Endeksi'nin Euro Bölgesii'nin Yunanistan krizine meydan okuduğuna işaret ettiği belirtildi.

Yunanistan'ı çevreleyen krize rağmen, yatırımcıların Euro Bölgesi ekonomisini geçen aya oranla daha güçlü değerlendirdiği belirtilen açıklamada, "Yunanistan'ın kaderini çevreleyen artan karışıklığa rağmen, Euro Bölgesi için bileşik endeks Temmuzda arttı. Yatırımcıların 6 aylık beklentileri neredeyse sabit kalırken, mevcut duruma ilişkin değerlendirmeler önemli ölçüde gelişti. Bunlar, piyasa katılımcılarının Euro Bölgesi'nde canlanma varmış gibi davrandığına ilişin sinyal veriyor" denildi.

Açıklamada ayrıca ABD ve gelişen piyasalara ilişkin de "Buna ek olarak ABD için endeksin güçlü yükselişi dikkati çekiyor. Aynı zamanda, gelişen piyasa bölgeleri için görünümün daha da bulutlanması genel olarak bakıldığında dünya ekonomisinin güç kaybettiğine işaret ediyor" değerlendirmesi yapıldı.

Yaklaşık 12 yıllık geçmişe sahip Sentix Endeksi, haftalık bazda bini kurumsal olan yaklaşık 5 bin kayıtlı yatırımcının piyasa değerlendirmelerini ve beklentilerini ölçüyor.

AA