Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Çin Merkez Bankası (PBOC), Çarşamba günü web sitesinden yapılan açıklamaya göre ülkenin gerileyen hisse senedi piyasasına destek için “bol likidite” sağlayacak.

PBOC söz konusu açıklamayı, Şanghay Bileşik Endeksi’nin açılışta yüzde 8.2 kadar gerilemesinin gerçekleştirdi. Endeks açıklamanın ardından kayıpları azalttı ve yerel saat ile 10:14’te yüzde 4 aşağıdan işlem gördü.

Açıklamaya göre merkez bankası, krediler ve tahviller yoluyla China Securities Finance Co.’nun bol likidite elde etmesine aktif olarak yardım edecek. PBOC piyasa hareketlerini yakından takip edecek ve sistemsel risklerin önlenmesi için her şeyi yapacak.

Çin’in gösterge hisse senedi piyasası, hükümetin gerilemeyi frenleme çabalarına rağmen 12 Haziran’daki zirve seviyesinden yüzde 30’dan fazla düşüş gösterdi.

Nomura Holdings Inc. Çin başekonomisti Zhao Yang, “Hisse senedi piyasasındaki büyük volatililite politika yapıcılar için artan bir endişe haline geldi. Hisse senedi piyasası çökerse pek çok reform planı olumsuz etkilenir” diye konuştu.