Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, Strasbourg'da AB Parlamentosu'nda konuştu. Tsipras, "ESM'ye talebimizi Çarşamba günü ileteceğiz. Yunanistan'ın yeni programı AB vatandaşlarına yeni yükler getirmeyi planlamıyor. Euro Bölgesi borç krizine nihai bir çözüm bulmalı" açıklamasını yaptı.

Tsipras, "Avrupa Birliği kritik bir yol ayrımında. Euro Bölgesi ve Yunanistan için kritik bir dönemden geçiyoruz. Referandum sonuçları çözüm konusundaki çabaları güçlendirdi" ifadelerini kullandı.

Tsipras, "Yunanistan'ın sorunları beş yılı aşkın süreden bu yana devam ediyor. Son 5 aylık dönemde yaşananların sorumluluğu tamamıyla bana ve hükümetime aittir. Referandum sonuçları sosyal ve ekonomik açıdan adil adımlar atmasını gerektiriyor. Yunan halkının cesur tercihi Avrupa ile köprüleri atmak anlamına gelmiyor" dedi.

Tsipras, "Açıklanan programların hiçbiri Yunanistan'ınki kadar uzun ve sert olmadı. Referandum sonuçları sosyal ve ekonomik açıdan adil adımlar atmasını gerektiriyor. Reform programımızı uygulamaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Tsipras, ESM'ye Çarşamba günü daha fazla yardım talebi iletileceğini söyledi. Tsipras Avrupa Parlamentosu'ndaki konuşmasında, Yunanistan'ın ESM'ye Çarşamba günü bir yardım paketi için talep göndereceğini belirtti. Tsipras, talepte borç hafifletilmesi görüşmelerinin başlatılması için de istekte bulunulacağını dile getirdi.