Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Danışmanlık şirketi Boston Consulting Group'un yıllık araştırmasına göre, dünya genelinde yönetilen toplam varlık miktarı 2014'te 74 trilyon dolara çıkarak rekor kırdı.

Financial Times'ın haberine göre küresel varlık yönetimi sektörünün yıllık kârı yüzde 7 artarak 102 milyar dolar olarak gerçekleşti ve böylece 2007 yılında  finansal kriz öncesi rekor düzeyini yakaladı. Yükselişin temelinde geçen yıl hisse senedi ve tahvillerde yaşanan hızlı değer yükselişleri yatıyor. Ancak net gelir artışı, yönetilen varlık miktarında artışa paralellik göstermedi.

Fon yönetim ücretleri üzerindeki aşağı yönlü baskı ve yatırımcıların aktif olarak yönetilen geleneksel ürünlerden düşük maliyetli endeks fonlarına yönelmesi sektördeki kârlılığı olumsuz etkiliyor. Kârdaki artış, fon yönetim şirketlerinin yeni fonları sektöre çekmesinden çok yükselen küresel piyasalarla birlikte yükselen ücretlerle sağlandı.

BCG'nin 13. yıllık raporunda, "Profesyonel varlık yönetimi dünyanın en kârlı işleri arasında bulunuyor ve işi doğru yapanlar için giderek büyüyen bir sektör," denildi.