Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD Merkez Bankası (FED), Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) 16-17 Haziran tarihli toplantı tutanakları açıklandı.

Fed Açık Piyasa Komitesi'nin son toplantısının tutanaklarında, "Faiz artışı için koşulların hala uygun" olduğu ifade edilirken, "koşulların faiz artırımına yaklaştığının gözlemlendiği" kaydedildi. Tutanaklar, yalnızca bir üyenin, Haziran'daki artışa olumlu yaklaştığını ortaya koydu.

Kayıtlara göre, üyelerin çoğu “faiz artırımı için büyümede daha güçlü sinyaller görmek" istiyor. Ayrıca bazı Fed üyelerinin erken bir faiz artışına karşı uyarıda bulunmaları dikkat çekti.

Kayıtlarda, “Petrol fiyatlarındaki istikrar, enflasyon görünümü hakkındaki güveni artıracak” ve "Zayıf ilk çeyrek büyümesi satışları frenleyebilir" ifadeleri yer aldı.

Tutanaklarda ayrıca, Fed üyelerinin birçoğunun Yunanistan hakkındaki endişelerinin arttığı vurgulanırken, Çin'in büyümesine ilişkin belirsizlikler de gündeme geldi.

Öte yandan üyeler, Fed'in politikasını belirlemek üzere "toplantıdan toplantıya durumu gözden geçirecekleri" hususunda uzlaşma sağladılar.

2006'dan bu yana ilk kez gerçekleşecek faiz artırımı hakkında, üyelerin birçoğu bunun herhangi bir toplantıda olabileceğini ve enflasyon ile istihdam verilerine bağlı olacağını kaydediyorlar.

Ekonomik göstergeler

ABD ekonomik büyümesinin düzensiz olması, uzmanları faiz artışı beklentilerini ötelemeye itti. Morgan Stanley, 12 ay evvel ABD merkez bankasının faizi bu yıl Haziran veya Temmuz’da artıracağını öngörüyordu.

Analistler, Yunanistan’ın euro birliğinde kalmasına dair belirsizlikler ve Çin hisselerinin sert düşüşler göstermesi ile Fed’e ilişkin tahminlerini öteliyorlar.

FOMC Tutanakları, üyelerin prematüre faiz artışına başlamak için daha fazla kanıt görmek istediklerini ortaya koydu.

ABD ekonomisinin ilk çeyrekte gösterdiği zayıflığın geçici faktörlere dayandığı, ancak ılımlı büyümenin yılın geri kalanında devam edeceği öngörülen tutanaklarda şu ifadelere yer verildi:

"Komitenin normalleşme kriterleri göz önüne alındığında, biri hariç tüm üyeler, ekonomik büyümenin yeteri kadar güçlü olduğu ve iş gücü piyasası şartlarının, enflasyonun uzun dönemli hedefine dönmesini sağlayacak derecede sıkılaştığına dair daha fazla kanıt görmek istediklerini belirttiler. Bir üye ise hali hazırda bu sonuçların gerçekleşeceğinden yeteri kadar emindi."

Bununla birlikte, iş gücü piyasasındaki güçlenmenin sürmesini bekleyen FOMC üyeleri, istihdam ve ücret artışının hane halkı harcamalarını olumlu etkileyeceği görüşünü paylaşırken, konut piyasasına ilişkin verilerin de umut verici olduğunu ifade etti.

Buna karşın, yatırımlar ve ihracatın güçlenen dolar nedeniyle düşük kalmaya devam ettiği belirtilen tutanaklarda, enflasyonun da Fed'in yüzde 2 hedefinin altında seyrettiği vurgulandı.

"Şartlar, faiz artışı için gerekli seviyeye yaklaşıyor"

Diğer taraftan, enflasyonun dengelenen petrol fiyatları ve Döviz kurunun dengelenmesiyle birlikte kademeli olarak hedefe yaklaşacağını düşünen FOMC üyeleri, ekonomik şartların normalleşmeye başlamak için gerekli seviyeye yaklaşmakta olduğu yönünde görüş bildirdi.

Bu noktada şu ifadeler dikkati çekti: "Üyeler, ekonomik şartların, normalleşmeye başlamak için gerekli seviyeye yaklaşmakta olduğunu gözlemliyor ve uygun politika faizine yönelik kararları, toplantı bazında almaya devam etmek konusunda anlaştılar."

Yunanistan ve Çin, Fed'i endişelendiriyor

Tutanaklarda, ayrıca, bazı üyelerin Yunanistan ve Çin'e ilişkin endişelerinin arttığı belirtilirken, "Birkaç üye, Yunanistan ve kreditörlerinin anlaşmaya varması ile özellikle Çin ve diğer gelişmekte olan ekonomilerin büyüme hızına yönelik şüphelerini dile getirdi" denildi.

FOMC'nin bir sonraki toplantısı 28-29 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilecek. Fed Başkanı Janet Yellen'ın bu toplantının ardından basın toplantısı düzenlemeyeceği biliniyor.

Ekonomistler, haziran tutanaklarının Fed'in faiz artışına temmuz toplantısında başlamasının pek mümkün olmadığına işaret ettiğini kaydediyor.