Advertisement

Kur volatilitesinin göstergesi, yatırımcıların Çin hisselerindeki gerileme ve Yunanistan’ın eurodan olası çıkışından (Grexit) kaynaklı bulaşıcılık etkilerinden endişe etmeleri ile 3 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Yen önemli para birimlerinin tümü karşısında, Çin hisselerinin ralli yapması ile zayıfladı. Çin hisselerindeki ralli güvenli varlıklara talebi zayıflattı. Şanghay Bileşik Endeksi’nin 4 ayın en düşük seviyesine düşmesi ve Yunanistan krizinde Pazar günü yapılacak AB toplantısının beklenmesi ile yen Çarşamba günü önemli para birimleri arasındaki en iyi performansı gösterdi. Avustralya doları Perşembe günü açıklanan olumlu istihdam verisi ile 6 yılın en düşüğüne yakın seviyeden toparlandı.

Wellington’daki Bank of New Zealand Ltd. piyasa stratejistlerinden Raiko Shareef, “Piyasa gerçekten Çin ve Yunanistan’a odaklanmış durumda. Bunlar büyük risk merkezleri. Çin hisseleri ve Yunanistan’da durum netlik kazanana kadar volatilitenin arttığı bir dönemde olacağız” dedi.

Dokuz önemli para biriminin zımni volatilitesinin göstergesi olan Deutsche Bank Kur Volatilitesi Endeksi 11.1 yüzde puan ile 2 Nisan’dan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Yen dolar karşısında Çarşamba günü 120.41 yen ile 19 Mayıs’tan bu yana en güçlü seviyeyi görmesinin ardından yüzde 0.3 gerileyerek Tokyo saati ile 12:54’te 121.10 yenden işlem gördü. Yen euro karşısında yüzde 0.3 düşüş ile 134.12 yene geldi.