Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

EXPO 2016 Antalya Ajansı Yönetim Kurulu, Bakan Eker başkanlığında toplandı. EXPO 2016 Antalya Ajansı'nda yapılan toplantı öncesinde açıklama yapan Eker, Ajansın kurulmasından bu yana 32 aydır toplandıklarını, 2015 yılının da 7'nci toplantısını yaptıklarını dile getirdi.

Mehdi Eker, Türkiye'nin dünya EXPO tarihinde ilk defa bir EXPO'ya evsahipliği yapacağını, 23 Nisan 2016'da başlayacak serginin 6 ay süreyle açık kalacağını ve daha sonra kalıcı bir sergiye dönüşeceğini ifade etti.

Bakan Eker, "Şubat ayında yer teslimi yapılan üstyapı işleri şu anda yüzde 50-60 düzeyinde, geçen ay yer teslimi yapılanlar ise yüzde 5-10 düzeyinde tamamlandı. 'EXPO Kulesi', 'EXPO Göleti', 'EXPO Tepesi' ve ülke bahçeleri 'olmazsa olmaz' unsurlar. Mutlaka yapılması gerekiyor. Türkiye'ye yakışır bir organizasyon olması için faaliyetlerimizi sürdürüyoruz" dedi.

Ülkelerin katılım başvurularına da değinen Mehdi Eker, "EXPO 2016 Antalya'ya bugüne kadar 26 ülke katılacağını resmen bildirdi, 32 ülke ile de görüşmeler devam ediyor. Dolayısıyla 59 ülkeyle ilgili ya katılım teyit edildi ya da görüşmeler devam ediyor. En son Hollanda'da yapılan botanik EXPO'ya 28 ülke katılmıştı. Katılımcı ülke sayısının artırılması yönünde bütün gücümüzle çalışıyoruz" diye konuştu.

"Çiçek ve çocuk" temalı botanik EXPO'nun Türkiye'ye ve Antalya'ya prestij kazandıracak bir organizasyon olduğunu da vurgulayan Eker, bu nedenle çalışmalara büyük önem verdiklerini sözlerine ekledi.

AA