Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

(18:30'da güncellendi)

Euro yen karşısında Yunanistan’ın kurtarma paketi teklifini sunmasının ardından 2 yılın en büyük yükselişini gösteriyor. Yunanistan, finansal yardım almasını sağlayabilecek teklifini Perşembe geç saatlerde sundu.

Euro dolar volatilitesi, Yunan hükümetinin kreditörler taleplerine paralel bir teklif sunması ile son 3 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Yen 16 önemli para biriminin tümü karşısında en az yüzde 0.5 zayıfladı. Çin hisseleri yükselişi ikinci güne taşıyarak güvenli liman olarak nitelendirilen yene olan talebi zayıflattı.

Tokyo’daki Mizuho Bank Ltd. baş piyasa ekonomisti Daisuke Karakama, “Euro istikrarlaşıyor. Medya raporları hafta sonu bir anlaşma gelebileceğine işaret ediyor” dedi.

Euro yen karşısında, yüzde 2.3 değerlenerek New York saati ile 11:13’te 136.97 yenden işlem gördü ve Nisan 2013'ten bu yana en büyük yükselişi kaydetti. Euro dolar karşısında yüzde 1.2 yükselerek 1.1166 dolara geldi. Yen ise dolar karşısında yüzde 1.1 gerileyerek 122.65 yen oldu.

Yunanistan’ın Alexis Tsipras liderliğindeki hükümeti, en az 53.5 milyar euro (59.4 milyar dolar) değerinde bir kurtarma paketi elde etmek için teklifini Perşembe gecesi sundu. Plan, Yunanistan Parlamentosu’na Cuma günü sunulacak ve Pazar günü Avrupa liderleri zirvesinde tartışılacak.

(18:30'da güncellendi)