Advertisement

Gelişen piyasa hisseleri, Çin'deki toparlanmanın ve Yunanistan'ın kreditörlerinkine benzer bir teklifte bulunmasının da etkisiyle yılın en büyük günlük kazancına hazırlanıyor.

CRRC Corp, Eylül 2008'den bu yana en büyük iki günlük rallisine hazırlanan Şanghay Bileşik Endeksi'ne en önemli katkıyı sağladı. MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi'ndeki en fazla yükselen 10 şirketin 8'i Çin'dendi. China Huishan Dairy Holdings Co yüzde 19 prim yaptı.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 1.2 yükselerek, Londra saati ile 08:26'da 930.83 puan oldu. Endeks iki günde yüzde 2.9 yükseldi. Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, en az 53.5 milyar euro (59.4 milyar dolar) değerinde bir kurtarma paketi elde etmek için teklifini Perşembe gecesi sundu. Plan, Yunanistan Parlamentosu’na Cuma günü sunulacak ve Pazar günü Avrupa liderleri zirvesinde tartışılacak.

Cakarta2daki PT MNC Asset Management Fon Yöneticisi Dwianto Oktory "Yunanistan'daki son gelişme ülkenin AB'de kalma ihtimalini artırdı. Çin'deki toparlanma da özgüven sağladı" ifadelerini kullandı.

(12:21'de güncellendi)