Advertisement

Japonya hisseleri, Yunanistan’ın kreditör taleplerine paralel olan kurtarma paketi teklifini sunması ve Çin piyasalarının toparlanmayı ikinci günde de sürdürmesi ile yükseliyor.

Mitsubishi UFJ Financial Group Inc. yüzde 3.5 prim yaptı. Bankalar, inşaat şirketleri ve telefon şirketleri Topix’te bulunan 33 sanayi grubu arasında yükselişlere öncülük etti. Fast Retailing Co. yüzde 6.1 geriledi ve Nikkei 225 Stock Average’deki en büyük düşüşü kaydetti.

Topix yüzde 1.4 yükselerek Tokyo saati ile 12:40’ta 1,601.27 puan oldu ve 7 ayın en büyük haftalık düşüşünü yüzde 3.1’e indirdi. Endekste yükselen her bir hisse senedi için yaklaşık iki hisse senedi yükseliş gösterdi. Nikkei 225 yüzde 0.5 artış ile 19,963.29 puana geldi.

Tokyo’daki Shinkin Asset Management Co. fon yöneticilerinden Tomomi Yamashita, “Çin piyasaları güç kullanarak sakinleştiriyor ve bu işe yarıyor. Ancak bunu yapma biçimleri korkutucu. Yunanistan’da işler daha iyi görünüyor. Piyasa bunun etkisiyle yükselecektir. Ancak Çin endişesi sürüyor” dedi.