Advertisement

(14:40'da güncellendi)

Petrol, İran ve dünya güçlerinin müzakerelerde bir kez daha son tarihi aşacağı sinyalleri ile kazancını düşürdü. Nükleer bir anlaşmaya varılması, OPEC üreticisi olan İran’ın petrol ihracatı üzerindeki yaptırımların kaldırılmasını sağlayabilir.

Petrol vadelileri, Perşembe günü 2 haftadan uzun bir sürenin en büyük yükselişini kaydetmesinin ardından New York’ta yüzde 0.9 kadar artış gösterdi. Viyana’daki müzakerelerde bulunan yetkililer, son tarih olan Cuma gününden öteye sarkacağını ve bir anlaşmaya varılmasının zaman alacağını belirttiler.

Petroldeki yükselişe rağmen hisselerindeki gerileme ve Yunanistan belirsizliği ile ikinci haftalık kayba doğru ilerliyor. Petrol İhraç Eden Ülkeler Organizasyonu’nun (OPEC) en büyük dördüncü üreticisi olan İran yaptırımların kaldırılması halinde petrol ihracatını artırmayı planlıyor.

Frankfurt’daki Commerzbank AG emtialar araştırma müdürü Eugen Weinberg, “Petrol piyasasındaki realizasyona dayalı sıkılaşmanın beklentilerden daha uzun sürecek olması düşüşün sebeplerinden biri” yorumunda bulundu.

Ağustos vadeli Batı Teksas türü ham petrol (WTI) kontratı, Nymex elektronik işlemlerde 47 sent kadar yükselerek Londra saati ile 12:07’de varil başına 53.25 dolardan işlem gördü. Kontrat Perşembe günü 1.13 dolar artış ile 52.78 dolara ulaştı. Tüm kontratlarda işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yaklaşık yüzde 22 yukarısında seyrediyor. Fiyatlar bu hafta yüzde 6.4 geriledi.

Ağustos vadeli Brent petrol kontratı, Londra merkezli ICE Futures Europe Borsasında 62 sent değerlenerek varil başına 59.23 dolardan alıcı buldu. Kontrat bu hafta yüzde 1.8 geriledi. Avrupa gösterge petrolü Brent ile WTI arasındaki fark 5.93 dolar seviyesinde, söz konusu oran 3 Temmuz’da 4.81 dolar idi.

(14:40'da güncellendi)