Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Bloomberg yazarı Leonid Bershidsky’nin Yunanistan’ın Perşembe gecesi sunduğu teklif hakkındaki makalesi şöyle:

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras’ın favori ifadesi “demokrasi” olmalı. 6 Haziran’da, referandum sonuçlanmasının ardından “Demokrasi kazandı” şeklinde bir tweet atmıştı. Nihayet Perşembe gecesi, hükümetinin kreditörlere yeni bir teklif sunması ile “hayır” oyu veren her bir Yunan yurttaşının yüzüne tükürmüş olabilir.

Pekiyi, Tsipras neden referanduma gitti? Referandumdan çıkacak hayır sonucu ile daha fazla oy alabileceğini düşünüyor.

Aşağıda Yunan hükümetinin reddettiği kreditörlerden gelen teklif ile Yunan cephesinden gelen teklifi alt başlıklar halinde kıyaslamaya çalıştım.

- Faiz dışı fazla: Hiçbir fark yok. 2015 itibarıyla yüzde 1, 2016’da yüzde 2, 2017’de yüzde 3 ve takip eden dönemde yüzde 3.5 şeklinde.

- KDV reformu: Hükümetin son teklifi otellerde uygulanacak KDV yüzde 13 iken kreditörlerin teklifi yüzde 23 şeklinde idi.

- Emeklilik reformu: Kreditörler cephesinin sunduğu teklif, farklı cümleler ile ifade edilerek ve özü korunarak ifade edildi.

- Kamu maliyesi: Hükümetin sunduğu reformlar büyük oranda kreditörlerin sundukları ile aynı oldu. Söz konusu maddeler; vergi kaçırılmasına ilişkin yeni bir yasa, sağlık harcamalarının daha sıkı denetlenmesi, gelir düzenlemesi ile gayrisafi yurtiçi hasıla’da yüzde 0.5 tasarruf sağlanması, kurumlar vergisinin yüzde 26’dan yüzde 28’e yükseltilmesi, Televizyon yayınlarından vergi alınmaya başlanması, lüks ve mülkiyet vergilerinin arttırılması ve çiftçiler için mazot desteği sunulması şeklinde.

Temel fark ise şurada, kreditörlerin 400 milyon euroluk teklifine karşın hükümetin savunma harcamalarına ilişkin tasarruf tedbiri 100 milyon euro oldu.

- İşgücü piyasası: Farksız. Yunan hükümeti Avrupa Birliği’nin yürürlükte olan düzenlemelerini uygulayacak.

- Mal piyasası: Farksız. Kreditörlerin teklifindeki ifadelerin aynısı.

- Özelleştirmeler: Tsipras hükümeti, mevcut özelleştirmeler dışında ek bir özelleştirmeye gidilmeyeceğini belirtti. Kreditörler, mevcut süreçlerdeki eksikliklerin tamamlanmasını talep ediyor.

Sonuç olarak Yunan halkı, 3 şeye hayır demiş oldu: Daha düşük bir KDV oranı, Savunmaya harcanacak ekstra 300 milyon euro ve Yeni bir özelleştirmenin gerçekleştirilmemesi.

Eğer Tsipras soruyu bu şekilde formüle etseydi, şuna eminim, pek çok Yunan seçmeni fikrini değiştirirdi.