Advertisement

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Almanya ve Lüksemburg'un "AAA" olan kredi notlarını teyit etti. Kuruluş söz konusu ülkelerin not görünümlerini ise durağanda bıraktı.

Fitch tarafından yapılan açıklamada, Almanya'nın "AAA" düzeyinde bulunan kredi notunun teyid edilmesine gerekçe olarak, ülkenin güçlü kurumları ile çeşitlendirilmiş ve yüksek katma değerli ekonomisi gösterildi.

Almanya'nın yüksek yapısal cari fazlasının, ülkenin net dış kreditör pozisyonunu desteklediği belirtilen açıklamada, kamu borcunun ise aynı nota sahip diğer ülkelere göre yüksek bulunduğu, ancak güçlü bütçe disiplini sayesinde düşme yolunda olduğu dile getirildi.

Açıklamada, küresel ekonomik kriz boyunca yaşanan artıştan sonra, ülkenin borç oranının 2013 yılında düşmeye başladığına işaret edilerek, şunlar kaydedildi:

"Borç/GSYH oranının aşağı yönlü trendini sürdürerek, 2014'teki yüzde 75 düzeyinden, 2017 yılında yüzde 65'e gerilemesini bekliyoruz. Ayrıca, ülkenin cari fazla vermeye devam edeceğini ve bu rakamın 2017 yılında GSYH'nin yüzde 0,4'üne denk geleceğini tahmin ediyoruz. Yunanistan'ın avrodan çıkış riskinden dolayı büyüme tahmininin aşağı yönlü risk taşımasına karşın, reel GSYH'nin ise 2015 yılında potansiyelin üzerinde artmasını bekliyoruz."

Almanya'nın kamu borç oranının GSYH'nin yüzde 90'ına ulaşması durumunda not üzerinde baskı oluşturacağı vurgulanan açıklamada, "Yunanistan'ın avrodan çıkması, Avro Bölgesi'nde finansal piyasa volatilitesinde (oynaklık) şiddetlenme ve güven azalışını tetikleyecek önemli şoklar ortaya çıkarabilir. Buna rağmen biz, diğer ülkelerin de Avro Bölgesi'nden ani çıkışına ya da 2012 yılında görüldüğü gibi sistematik kriz yaşanacağına inanmıyoruz" ifadelerine yer verildi.

Lüksemburg

Öte yandan Fitch, Lüksemburg'un da "AAA" olan kredi notunu teyit ettiğini, notun görünümünü ise durağanda bıraktığını bildirdi.

Ülkenin dış pozisyonunu, "kredi notu açısından en güçlü yön" şeklinde nitelendiren Fitch, "Lüksemburg güçlü hükümeti ve istikrarlı kurumlarıyla küçük ama zengin bir ekonomiye sahip. Ülkenin ekonomik büyümesi geçen yıl yüzde 3,1 ile hem Avro Bölgesi ortalamasından, hem de benzer nota sahip ülkelerden yüksek düzeyde bulunuyor. Ayrıca, ülkenin kamu finansmanı da güçlü ve kamu borcunun GSYH'ye oranı yüzde 23,4'le düşük seviyelerde" değerlendirmelerini yaptı.

AA