Advertisement
EKONOMİK VERİLER VE GÜNDEM ABONE OL

Çin hisseleri, dünya genelindeki tüm denklerinden hızlı bir şekilde gerileme göstermiş olsa da ünlü yatırımcı Mark Mobius’a göre Çin hisseleri hala aşırı pahalı.

Çin hisseleri 2012’den bu yana ilk kez ayı piyasasına girdi ve hisse senetlerindeki bir aylık değer kaybı İngiltere’nin yıllık ekonomik üretiminden daha yüksek seviyeye ulaştı.

Ancak BlackRock Inc., UBS Group AG ve Templeton Emerging Markets Group’tan Mark Mobius’a göre Çin hislerinde alıma geçilmesi için biraz daha gerileme görülmesi gerekiyor.

Şanghay Bileşik Endeksi, hisse senetlerinde görülen satış dalgasının ardından dahi 12 ay önceki seviyesinden yüzde 89 yukarıda seyrediyor. Endeksin değerlemesi 5 yıllık ortalamasının yüzde 50 üzerinde. Çin Borsalarında fiyat-kazanç oranı medyanı dünyanın 10 en büyük piyasası arasında en pahalı olarak görülüyor. 1,300’den fazla Çin hissesinde işlemlerin dondurulmuş olması birlikte fiyatlar geçtiğimiz ayki satış dalgasını tamamıyla yansıtamayabilir.

BlackRock küresel baş yatırım stratejisti Russ Koesterich, “Değerlemeler hala geçtiğimiz yaz olduğu seviyenin iki katı” dedi.