Advertisement

Çin’in gösterge endeksi, artan sayıda şirket hissesinin işlemlere yeniden başlaması ve ihracat verisinin beklentileri aşması ile yükselişi 3. güne taşıyor. Endeksteki yükselişe teknoloji ve ilaç hisseleri öncülük ediyor.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 2.3 yükselerek  gün ortasında 3,966.13 puana geldi. Endekste gerileyen her bir hisse senedi için 20’den fazla hisse senedi yükseldi. Toplamda 1,045 şirketin hisse senedi işlemleri askıya alınmış durumda. Cuma günü bu rakam 1,453 idi. Hundsun Technologies Inc. işleme yeniden başlamasının ardından yüzde 10 prim yaptı. PetroChina Co. ve Industrial & Commercial Bank of China Ltd. yüzde 3’ten fazla geriledi. Great Wall Motor Co. Hong Kong’da yüzde 14 değer kaybetti.

Hengsheng Asset Management Co. fon yöneticisi Dai Ming, “Hisse senedi avcıları gerileme sırasında en büyük darbeyi alan küçük ölçeklilere odaklanıyor. Piyasanın büyük şirketleri fazla bir ilgisi yok” dedi.

Şanghay Bileşik Endeksi hükümetin aldığı önlemlerin etkisiyle geçtiğimiz üç günde yüzde 13 toparlandı. Endeks Haziran ayındaki zirve seviyesinden yüzde 30’dan fazla gerilemişti.