Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

(13:55'te güncellendi)

Altın, Yunanistan'ın yeni kurtarma paketi konusunda anlaşmaya varılması ve yatırımcıların dikkatlerini Fed'in faiz artırımının zamanlamasına çevirmelerinin ardından geri çekildi.

Yunanistan, son beş yıldaki üçüncü kurtarma paketine yönelik resmi görüşmelere başlayabilmek için gereken reformlar konusunda kreditörlerle anlaşmaya vardı. Euro Bölgesi'nin dağılabileceğine ilişkin ilişkin endişeler, Fed'in borçlanma maliyetlerini artıracağı beklentisi ile doalrdaki güçlenmeye karşın, bu yıl altına gelen güvenli liman alımlarını destekledi. Fed Başkanı Janet Yellen, Cuma günü yaptığı konuşmada, faizin bu yıl artırılacağına ilişkin beklentisinin südüğünü kaydetti.

Kopenhag'da Danske Bank A/S analisti Jens Naervig Pedersen, "Piyasa, Yunanistan ve kreditörlerinin nihayet anlaşmaya varması ile rahatladı. Böylelikle finans piyasalarında önemli bir risk faktörü ortadan kalktı," dedi ve "Yunanisan'ın kamu borcunun çözümüne ilişkin güçlü ilerlemeler ile birlikte, yatırımcılar altın gibi güvenli liman varlıklarına olan talebini azaltıyor" şeklinde görüş bildirdi.

Spot altın yüzde 0.7 düşüşle, Londra saati ile 09:15'te ons başına 1,155.07 dolaa indi ve son dört seansta ilk kez geriledi. Fiyatlar geçen hafta, Çarşamba günü 1,147.36 dolar ile 18 Mart'tan bu yana en düşük seviyesini görmesi ile birlikte kayıplarını üçüncü haftaya taşıdı. Ağustos vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.4 değer kaybederek 1,153.80 dolara indi.

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, Brüksel'de Pazartesi sabahı sona eren 17 saatlik görüşmelerin ardından, ülkesinin euroda kalmasına yardımcı olacak 86 milyar euroya (95 milyar dolar) kadar bir yardımı alabilmek için Avrupalıların taleplerini kabul ederek, kreditörlerle anlaşmaya vardı.

Dolar Kazançları

Altın ayrıca dolardaki yükselişten dolayı da geriledi. ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dollar Spot Endeksi yüzde 0.5 kadar yükseldi. Endeks bu yıl yüzde 5.6'lık bir çıkış gerçekleştirdi. Altın ve dolar gednellikle zıt yönlerde hareket ediyor.

Altın destekli exchange traded fonlarındaki altın varlıkları Cuma günü de düşerek üç gün üst üste geriledi ve 1.3 ton düşüşle 1,585.3 tona inerek 2009'dan bu yana en düşük seviyesine yaklaştı.

Spot gümüş, üç seans art arda yükseldikten sonra yüzde 1.1 gerileyerek ons başına 15.4067 dolara indi. Platin yüzde 0.2 kayıpla ons başına 1,029.86 dolara düştü. Palladyum yüzde 1.5 kadar yükseldikten sonra kazançlarının önemli bölümünü geri verdi ve yüzde 0.3 yukarıda ons başına 653.93 doalr seviyesinde seyrediyordu.

(13:55'te güncellendi)