Advertisement
SEKTÖR HABERLERİ ABONE OL

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, partie krizinin hazırgiyem etkilerini değerlendirdi.

Hazırgiyim ihracatının yüzde 75’ini AB ülkelerine yaptıklarını hatırlatan Hikmet Tanrıverdi, “Geçen yılın ilk yarısında 9,4 milyar dolarlık ihracat yapmıştık. Bu yılın aynı döneminde tonaj olarak daha çok ürün sattığımız halde gelirimiz 8,2 milyar dolarda kaldı” dedi.

Avrupa ve Rusya başta olmak üzere küresel piyasalardaki durgunluk, Türkiye’nin ihracatta ikinci büyük sektörü olan hazırgiyimi de vurdu. Hazırgiyim ihracatı, yılın ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13,3 düşüşle 8,2 milyar dolar oldu.

İhracatta gelir kaybının büyük bölümünün pariteden kaynaklandığını vurgulayan Tanrıverdi,  Ocak-Haziran döneminde negatif yönde yüzde 18,5’lik parite etkisi olduğuna dikkat çekti. Tanrıverdi, parite etkisinden arındırıldığında hazırgiyim ihracatındaki düşüşün yüzde 1,8’de kaldığını söyledi.

- 6 ayda ihracat 85 milyon adet düştü


İlk 6 ayda hazırgiyim ihracatının adet bazında 85 milyon azalmasına rağmen tonaj olarak arttığını bildiren Tanrıverdi, şöyle devam etti:
“Geçen yılın ilk yarısında 3 milyar 650 milyon adet ürün ihraç etmiştik. Sayı bu yılın aynı döneminde 3 milyar 565 milyona geriledi. Adet olarak bakıldığında daha çok takım elbise, pantolon, gömlek ve bayan elbisesi ihraç ettik. Sadece tişört, kazak ve çorapta adet bazında bir gerileme var. Tonaj hesabında ise geçen yıla göre yüzde 2,6 daha fazla ürün ihraç ettiğimiz ortaya çıkıyor.”

-Gelir kaybının neredeyse tamamı AB'den kaynaklandı
 
Hazırgiyim ihracatının yüzde 75’ini AB ülkelerine yaptıklarını hatırlatan Tanrıverdi, geçen yılın ilk 6 ayına göre ortaya çıkan 1,2 milyar dolarlık gelir kaybının neredeyse tamamının Avrupa’dan kaynaklandığının altını çizdi. Tanrıverdi, şunları söyledi:
“Listenin ilk 10’unda yer alan AB ülkelerine geçen yıl Ocak-Haziran döneminde 6,4 milyar dolarlık hazırgiyim ürünü satmıştık. Bu yılın aynı döneminde rakam 5,3 milyar dolarda kaldı. İlk 10’daki ülkelerden sadece Romanya’ya ihracatımız artarken, Almanya, İngiltere, İspanya, Fransa, Hollanda, İtalya, Polonya, Danimarka ve Belçika’da düşüş var.  Gelir kaybımız, Almanya’da yüzde 23,6, Fransa’da yüzde 28,2, İngiltere’de yüzde 12,8 oldu.  
Kan kaybettiğimiz ülkelerden biri de Rusya. Hazırgiyim sektörümüzün en önemli pazarlarından Rusya’ya ilk 6 ayda ihracatımız, Ukrayna krizi ve Ruble’nin değer kaybı nedeniyle yüzde 43,3 azaldı.”

- İhracat İran'a % 124, Litvanya'ya % 900 arttı

Tanrıverdi, Avrupa ve Rusya’daki olumsuz tabloyla bozulan morallerin Ortadoğu, Kuzey Afrika, Ukrayna ve Litvanya pazarlarındaki canlanmayla biraz olsun yerine geldiğini söyledi. “Litvanya’ya ihracatımızda yüzde 900 gibi rekor bir artış var” diyen Tanrıverdi, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İç karışıklıklara rağmen Irak’a ihracatımız yüzde 17 artışla 400 milyon dolara yaklaştı. Rusya ile büyük bir kriz yaşayan Ukrayna’ya ihracatımızda yüzde 25 artış kaydettik. Komşumuz İran’da büyük bir sıçrama yapıyoruz.  İran’a ihracatımız yüzde 124 arttı.  Bu ülkelerin yanı sıra Mısır, İsrail, Libya, Cezayir ve ABD pazarlarında iyi performans gösterdik. Durgunluğun atlatılmasıyla son çeyrekten itibaren sektörün AB ülkelerinde yeniden atağa kalkacağına inanıyorum.”
                                                         
AA