Advertisement

İngiltere yaklaşık 12 milyar dolarlık sosyal yardım kesintisine hazırlanırken, hükümetin, ünlü yayın kuruluşu BBC üzerindeki finansal baskısı artıyor. Bu hafta İngiliz bakanlar BBC'nin büyüklüğü ve faaliyetlerini tepeden tırnağa gözden geçirmeye başlayacak. BBC'nin tahminlerine göre yayın kuruluşunun fonları gelecek beş yılda yüzde 10 azalacak.

Yeni Kültür Bakanı John Whittingale, BBC'nin popüler şov sayısını azaltıp azaltmaması gerektiğini, tarafsızlığını korumak için neler yapması gerektiğini ve daha fazla denetime tabi olup olmaması gerektiğini değerlendirecek.

Bakan değerlendirmelerinde, sektör yöneticilerinden oluşan 8 kişilik bir kurul oluşturdu. Bazı kurul üyeleri rakip yayın şirketlerinden ve BBC'nin küçülmesi gerektiğini savunuyor. Daha önce 75 yaş üstü emekliler için sağlanan bedava televizyon lisanslarının gelecek beş yıl içinde sona ereceği ve bu maliyeti BBC'nin üstleneceği açıklanmıştı.

BBC'nin bu konuda yükleneceği maliyetin tutarı 2020 ve 201 yıllarında 725 milyon sterlin olacağı hesaplanıyor. BBC'nin tahminlerine göre yayın kuruluşunun fonları gelecek beş yılda yüzde 10 azalacak.

BBC'nin gelirlerinin azalması pahalı diziler yaptırması ve isteğe bağlı iPlayer servisleri gibi teknolojileri geliştirmesi sekteye uğrayabilir. Buna karşılık rakip ITV, Sky, BT ve Netflix gibi şirketlerin BBC'nin küçülmesinden yarar sağlayabilecekleri belirtiliyor.