Advertisement

(15:20'de güncellendi)

Altın, Yunanistan'ın yeni kurtarma paketini alacağına ilişkin beklentilerin yatırımcıların dikkartlerini Fed'in faiz artırımına ne zaman başlayacağı sorusuna çevirmesine neden olmasının ardından düşüşünü ikinci güne taşıdı.

Geçen hafta bu yıl faiz artırımına gidilebileceği beklentisini koruduğunu dile getiren Fed Başkanı Janet Yellen, Çarşamba günü Kongrede yaarı yıl konuşmasını yapacak. Yüksek faizler, tahviller ya da hisse senetleri gibi faiz ödemesi yapmayan ya da getiri sağlamayan altının çekiciliğinin azalmasına neden oluyor.

Altın, Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras'ın, ülkesini para birliği içinde tutabilmek için gereken 86 milyar euroluk (95 milyar dolar) yardıma hak kazanmak amacıyla Avrupalıların talepleri karşısında teslim bayrağını çekmesinin ardından son dört günde ilk kez değer kaybetti.

Almanya'nın Stuttgart kentinde Landesbank Baden-Wuerttemberg'in emtia analisti Thorsten Proettel, "Yunanistan ve Fed, altın için iki en büyük yönlendirici olarak kalmaya devam ediyor," dedi ve "Halen Fed'in eylül ayında faiz artırımına gitmesini bekliyoruz.  u yüzde, ABD ekonomisine ilişkin herhangi iyi bir haber altın için kötü olacak ve negatif haberler ise destekleyici olacak" şeklinde görüş bildirdi.

Spot altın yüzde 0.3 düşüşle, Londra saati ile 10:22'de ons başına 1,154.28 dolara geriledi. Metal geçen hafta Mart ayından bu yana en düşük seviyesini gördü. Ağustos vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında yüzde 0.2 düşerek ons başına 1,153.20 dolara indi. vadeli kontratlarda işlem hacmi, bu rapor yazıldığı sırada, son 100 günün ortalamasının yüzde 37 altındaydı.

Dikkatler Yunanistan'ın son beş yıldaki üçüncü kurtarma paketine girebilmek için kreditörlerle müzakerelere başlamadan önce, parlamento oylaması sırasında ortaya çıkabikecek engellere çevrildi. Başbakan Tsipras'ın reformları parlamentoda onaylatmak için Çarşamba gününe kadar zamanı var. Ancak koalisyondaki iki grup anlaşmaya destek vermeyeceğini açıkladı.

Yatırımcılar altın destekli exchange traded fonlarındaki varlıkları, Bloomberg'in derlediği verilere göre, son dört günde ilk kez artırdı. Varlıklar Pazartesi günü itibariyle 1.7 ton artarak 1,586.9 tona çıktı. Ancak bu tutar 2009'dan bu yana en düşük seviyenin oldukça yakınında.

Spot gümüş yüzde 1 düşüşle ons başına 15.3581 dolara indi. Platin yüzde 0.7 düşüşle ons başına 1,026.98 dolara inerken, palladyum yüzde 0.4 düşerek ons başına 658.08 dolara indi.

(15:20'de güncellendi)