Advertisement

(16:50'de güncellendi)

ABD'de Hazine tahvilleri, perakende satışlardaki beklenmedik düşüşün dünyanın en büyük ekonomisine yönelik iyimserliği azaltması ve Fed'in faizi düşük seviyede tutmaya devam edeceği beklentisini güçlendirmesinin ardından ralli yaparken, dolar değer kaybetti. ABD hisse senetleri üç günlük rallinin ardından değişmedi.

ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi beş puan düşerek, New York saati ile 09:31'de yüzde 2.40'a geriiledi. Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.4 geriledi. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları, önceki üç günde yüzde 2.6 yükseldikten sonra yüzde 0.1 geriledi. ABD petrolü yüzde 2.5 kadar değer kaybettikten sonra önceki kapanışının yakınına geldi.

ABD'de perakende satışlar Haziran ayında beklenmedik bir şekilde düştü ve yatırımcıların Fed Başkanı Janet Yellen'ın Çarşamba günü Kongre'de yapacağı konuşmayı beklemeleri ile birlikte, tüketici harcamalarındaki yükselişin gücüne ilişkin iyimserliğin azalmasına neden oldu. İran ve dünyanın güçlü ülkeleri, yaptırımların kaldırılması karşılığı İslam Cumhuriyeti'nin nükleer programını durdurması konusunda tarihi anlaşmaya vardı.

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras kreditörlerin talep ettiği reformları parlamentodan geçirmeye uğraşırken, yatırımcılar yeniden ABD ekonomisi üzerinde odaklanıyor. Çin'de, hisse senetlerinin toplam değerinde yaklaşık 4 trilyon dolarlık bir erimeye neden olan satış dalgasının yatışma işaretleri göstermesi ile birlikte, daha fazla şirketin işlem sırası açıldı.

Newton, Massachusetts'te Miller Tabak & Co. hisse senedi stratejisti Matt Maley, "Yılın en güçlü üç günlük yükselişinin ardından, bir sonraki hareketin ne olacağını kestirmeye çalışacağız," dedi ve "Yunanistan ve Çin'in arka planda kalması ile birlikte, iç faktörlere, Yellen'ın yaarınki konuşmasına ve düşük petrol fiyatlarına karşın artmayan perakende satışlar verisine odaklanacağız" yorumunda bulundu.

Frankfurt'ta Commerzbank AG emtia araştırma müdürü Eugen Weinberg, "Anlaşmaya varıldığına ilişkin ilk haberler, İran'ın zaten aşırı arz durumundaki piyasaya daha da fazla arz sağlayacağı korkularını ve beklentilerini tetikledi," dedi ve "Ancak çok fazla bilinmezlik var ve bu durum, İran'ın piyasaya döneceği beklentileri ile fiyatlarda görülen düşüşü abartılı kılıyor" görüşünü savundu.

Dubai merkezli bir banka olan Emirates NBD PJSC'nin emtia analisti Edward Bell, "İran petrolünün yeniden piyasaya gelecek olması petroliçin negatif bir katalizör," dedi ve "Bu anlaşmanın piyasalar için gerçekten ne anlama geleceğini anlamak için anlaşmanın koşullarına ilişkin haberleri bekliyoruz" yorumunda bulundu.

Aralarında Daniel Katzive'in de bulunduğu BNP Paribas SA stratejistleri, 14 Temmuz tarihli raporlarında, "Yunanistan endişelerinin Pazartesi günü azalmasının önemli bir yan etkisi, Fed'in faiz artırımı beklentilerindeki toparlanma oldu," dedi ve "ABD'de bu hafta açıklanacak olan verilerin güçlü çıkması, beklentilerin biraz daha doların faydasına dönmesine neden olabilir" şeklinde görüş bildirdi.

(16:50'de güncellendi)