Advertisement

(19:30’da güncellendi)

Dolar, ABD’de perakende satışlarının Haziran ayında beklenmedik bir şekilde düşmesinin ardından yatırımcıların Fed’in faiz artırımına odaklanması ile geriledi. Dolar göstergesi, Yunanistan’ın kreditörleri ile anlaşmaya varması ile Pazartesi günü 1 aydan uzun bir süreden bu yana en güçlü seviyeden kapanış yapmasının ardından düşüş kaydetti.

Dolar euro karşısında yüzde 0.1 düşerek 1.1012 dolardan işlem gördü. Dolar yen karşısında 123.40 seviyesinden yatay seyrediyor.

New York’taki Credit Suisse Group AG döviz kuru stratejisti Matt Derr, “Dolar şu anda Fed belirsizliği ile düşük pozisyonda, ancak bu durum geçici. Yellen’ın gerçekleştireceği sunuşun ardından toparlanma olmasını bekliyorum” dedi.

Fed Başkanı Janet Yellen, ABD Kongresi’nde bu hafta yarıyıl konuşmasını yapacak. Bloomberg tarafından derlenen istatistiklere göre, Fed’in Eylül ayında faiz artışı gerçekleştirebileceğine ilişkin olasılık yüzde 35’ten yüzde 27’ye geriledi. Öte yandan söz konusu olasılık Aralık ayı için ise yüzde 69’dan 63’e geriledi.

Doların 10 önemli para birimi karşısındaki hareketlerini takip eden Bloomberg Spot Dolar Endeksi, 1,196.51 puan ile 1 Haziran’dan bu yana en yüksek kapanışı yapmasının ardından New York saati ile 11:52’de 1,194.37 puana geriledi.

ABD’de perakende satışları Haziran ayında beklenmedik bir şekilde düştü ve 2. Çeyrekte iyimserliğin azalmasına neden oldu. Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, perakende satışlar Haziran ayında yüzde 0.3 geriledi. Mayıs ayı verisi ise yüzde 1.2 artıştan yüzde 1 artışa revize edildi. Bloomberg'in anketine katılan 82 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin yüzde 0.3 artış göstermesi bekleniyordu.

(19:30’da güncellendi)