Advertisement

Sanayi metalleri, Çin ekonomisinin 2009’dan bu yana en zayıf genişlemeyi kaydettiğini göstermesi beklenen veri öncesinde geriliyor. Metallerdeki düşüşe nikel öncülük ediyor. Çin ekonomik büyüme verisi Çarşamba günü açıklanacak.

Bloomberg anketine katılan ekonomistler Çin’in ikinci çeyrek dönemde yüzde 6.8 büyüdüğü tahmininde bulunuyorlar. Yılın ilk üç aylık döneminde yüzde 7’lik bir genişleme kaydedilmişti. Çin, dünyanın en büyük ikinci sanayi metali tüketicisi olma özelliği taşıyor. Çin hisse senedi piyasasında görülen düşüş Haziran ayı ortasından bu yana yaklaşık 4 trilyon dolarlık bir değer kaybına yol açmıştı. Başka bir ankete göre hisselerdeki gerileme üçüncü çeyrek büyümesini aşağı çekebilir.

Nikel, bakır ve alüminyum, Londra Metal Borsası’nda geçtiğimiz hafta 6 yılın en düşük seviyesine geriledi. Çin hisse senedi piyasasındaki gerileme ekonominin yavaşlayacağı endişelerini artırdı ve ham maddeye olan talebe zarar verdi. Morgan Stanley’nin verilerine göre Çin, dünya bakırının yüzde 43’ünü kullanıyor.

Nikel bu yıl yüzde 24 gerileyerek LME’de kalayın ardından en kötü performansı gösterdi. Paslanmaz çelik üretiminde kullanılan metal Salı günü yüzde 3 kadar gerileyerek ton başına 11,395 dolar inmesinin ardından Hong Kong saati ile 15:41’de 11,520 dolardan alıcı bulduç

Alüminyum yüzde 0.9, bakır ve çinko yüzde 0.7 geriledi. Şanghay Vadeli İşlemler Borsası’nda bakır vadelileri yüzde 0.4 yukarıdan kapanış yaptı. Comex’te bakır yüzde 0.8 geriledi.