Advertisement

Almanya'da yatırımcı güveni, Yunanistan'daki finansal krizin belirsizliği artırmaya devam etmesi ile birlikte Temmuz ayında da düştü ve böylelikle aşağı gerilemesini dördüncü aya taşıdı.

Almanya'nın Mannheim kentinde bulunan ZEW Avrupa Ekonomik Araştırmalar Merkezi'nin açıkladığı, önümüzdekia ltı ayın ekonomik gelişmelerini önceden tahmin etmeyi amaçlayan yatırımcı ve analist beklentileri endeksi, Temmuz ayında, Haziran ayındaki seviyesi olan 31.5'ten 29.7'ye indi. Bu Kasım ayından bu yana en düşük seviyesyi işaret ediyor. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin 29 seviyesine inmesi bekleniyordu.

Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya'da yatırımcı güveni, ülke merkez bankası Bundesbank'ın büyümenin güçlenmekte olduğuna ilişkin tahminine rağmen düşüyor. Beklentiler, Yunanistan'ın, Pazartesi günü kyrtarma paketi için varılan anlaşma öncesi, eurodan çıkma noktasına gelmesi ve bunun Euro Bölgesi'nin kalan kısmı için öngörülemez sonuçlar doğurabileceği endişelerine bağlı olarak azaldı.

Öte yandan, Ifo enstitüsünün açıkladığı Almanya iş dünyasının iyimserliğini gösteren endeks Haziran ayında düşüşünü ikinci aya taşırken, bu ay açıklanan ve ilerideki üretimin öncü göstergesi olan fabrika siparişleri verisi MAyıs ayında geriledi.

Ancak satın alma yöneticilerinin üretim beklentileri halen artarken, Bundesbank 5 Haziran'da Almanya ekonomisi için büyüme tahminini yükseltti. Almanya merkez bankası ekonominin 2015 yılında yüzde 1.7 büyüyeceğini öngördü. Aralık ayındaki tahmin yüzde 1 büyüme yönündeydi. İşsizlik oranı ise yüzde 6.4 ile rekor düşük seviyede. Bu durum ekonomik toparlanmaya yaardımcı olan tüketici harcamalarını destekliyor.