Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Avrupa hisselerindeki son gerileme, Yunanistan borç krizinin yeniden canlanmasından kaynaklamıştı. Ancak hisselerdeki gerileme, geçtiğimiz 10 yılda görülen satış dalgalarına kıyasla şimdiye kadar hafif oldu. Bu durum yatırımcıların bölgenin ekonomik toparlanmasına yönelik daha fazla güven duyduğuna işaret ediyor.

Stoxx 600 Endeksi’nde 15 Nisan’dan 8 Temmuz’a kadar olan düzeltme yüzde 10.6 seviyesinde gerçekleşti ve Bloomberg’in derlediği verilere göre söz konusu rakam 2005’ten bu yana en küçük yıllık maksimum gerileme olmaya hazırlanıyor.

Stoxx 600, 2011’de Euro Bölgesi borç krizi sırasında yüzde 28.4 geriledi.

Lüksemburg’taki Candriam Investors Group, varlık dağılımı stratejisti Nadege Dufosse, “Piyasanın geçtiğimiz aydaki direnci .ok pozitif bir sinyal. Bulaşıcılığı önleyecek Avrupa mekanizmalarının güvenilir olduğunu ve Yunanistan ile ilgili politik stresin ötesinde temellerin sağlam olduğunu gösteriyor” dedi.

Stoxx 600 yıl başından bu yana yüzde 16 yükseldi. Standard & Poor’s 500 Endeksi (S&P 500) ise yüzde 2 arttı.

Citi stratejistleri konu ile ilgili, “Bu kez farklı. Bulaşıcılık riski 2011-12’den bu yana azaltıldı. Ekonomi toparlanma, Euro Bölgesi bankaları için sermaye ve fonlamanın daha iyi olması ve Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) politika araçları yatırımcılara güven veriyor” değerlendirmesi yaptı.

BofA'ya göre Avrupa hisse senedi fonlarında 8 haftadır net sermaye girişi yaşanıyor.