Advertisement

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan (EPDK) bazı akaryakıt dağıtım şirketlerinin kar marjlarına uymadığının tespit edildiği, bu durumun devam etmesi halinde Kurumun tüketicinin mağdur edilmesini engellemek için kanuni hakkını kullanacağı duyuruldu.

Duyuruda, EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz'ın açıklamalarına da yer verildi. Yılmaz, bazı yabancı menşeli dağıtım şirketlerinin benzin ve motorin fiyatlarının tespitinde kar marjında artışa gittiğini, Kanun ve Kurul kararı ile belirlenen çerçeveye uygun olmayan şekilde fiyat belirlemeye başladıklarının tespit edildiğini bildirdi.

Yılmaz, Petrol Piyasası Kanunu'na göre benzin ve motorin fiyatlarının en yakın serbest piyasalardaki fiyat oluşumuyla uyumlu olması gerektiğini anımsattı.

Gerekli adımlar atılmazsa EPDK işlem yapacak

Fiyatların, ilgili kanundaki kriterlere uygun oluşmadığı durumlarda EPDK'ya tavan fiyat belirleme yetkisi verildiğini hatırlatan Yılmaz, "EPDK'nın bu yetkiyi nasıl kullanacağı 'Akaryakıt Fiyatlarının Takibine İlişkin Kurul Kararı' ile ortaya konulmuş olup, akaryakıt şirketlerinden bu karardaki yapıya uygun hareket etmesini bekliyoruz. Biz sektörün şeffaf, liberal ve rekabetçi yapısının korunması için üzerimize düşeni yapmaya daima hazırız. Ancak tüketicinin mağdur edilmesine de asla seyirci kalmayız" değerlendirmesinde bulundu.

Daha fazla kar elde etmek için Kanun ve Kurul kararı ile belirlenen çerçeveye uygun olmayan fiyatlandırmalara kayıtsız kalmayacaklarının altını çizen Yılmaz, bu konuda yazılı uyarıların yapıldığını anımsattı. Özellikle yabancı menşeli bu şirketlere kar marjlarını gözden geçirerek mevzuatta belirtilen kriterlere uygun hale getirmesi yönünde ihtarda bulunduklarını aktaran Yılmaz, gerekli adımların atılmaması durumunda kanunun kendilerine verdiği yetki çerçevesinde işlem yapacaklarını açıkladı.

AA

BU HABERE YORUM YAZ
 
15 Temmuz 2015 Çarşamba, 10:17 Misafir bayram geldi ya kardan zarar etmesin petrol babaları benzine en az 25 kuruş indirim yapmaları gerekirdi. nasıl olsa millet yol yapmak zorunda kimin umurunda vatandaş. gün gelir devran döner bir gün petrole de ihtiyaç kalmaz.
14 Temmuz 2015 Salı, 23:46 Misafir kar marjları artırılır.hep böyle başlar.sonunda şirketlerin istedigi olur.motorin litre fiyatı 385_353 kuruş aralığında satılıyor.epdk bunu nasıl görmüyor?en fazla 7_8 akaryakıt dağıtıcısı olması gereken ülkemizde 85 dagitici olursa 41 kuruş yetmez.aynı şekilde 7000 akaryakıt bayii yerine13000bayi
14 Temmuz 2015 Salı, 17:22 Misafir Benzin fiyatları ortada en az 40 kuruş inmeli