Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Yunanistan'da yaşanan mali krizden ders alınarak, Euro Bölgesinde bir parlamento kurulmasını istedi.

''14 Temmuz Ulusal Günü'' kutlamaları nedeniyle televizyonların ortak yayınında halka hitap eden Hollande, Euro Bölgesi uyumunun güçlenmesi için "Euro Bölgesi Parlamentosu"nun yararlı olabileceğini bildirdi.

Hollande, ''Ben Euro Bölgesinde uyumun güçlenmesi için bir parlamento kurulmasını arzu ediyorum. Yunanistan'da olup bitene bir bakın. Doğal olarak meşru hükümet sorunları çözmeye çalışıyor ama bu konuda ulusların temsil edileceği güçlü bir parlamentoya da ihtiyaç bulunuyor'' dedi.

Yunanistan krizi sırasında ABD Başkanı Barack Obama'nın tutumu karşısında üstü kapalı hayal kırıklığına uğradığını ima eden Hollande, ''Beni kriz sırasında aradı, 'Euro Bölgesinde durum nasıl?' diye sordu, ben de ona ''Peki dolar bölgesinde durum nasıl?' diye sorabilirdim'' diyerek tepkisini dile getirdi.

Hollande, yeniden sorunlarla karşılaşmamak için Euro Bölgesi uyumunun güçlendirilmesi konusunda yeni kurumsal reformların gerekli olduğunu vurguladı.

Euro Bölgesi, liderleri, Pazar gecesi 17 saatlik müzakere maratonunun ardından Yunanistan'a sıkı tasarruf önlemleri karşılığında, 86 milyar euro tutarındaki mali yardıma onay vermişti.

Yunanistan, bu yardım karşılığında KDV oranını ve emeklilik yaşını yükseltmek ve kamu harcamalarını azaltarak, özelleştirmeye ağırlık vermek zorunda kalacak.

AA