Advertisement

Uluslararası Para Fonu (IMF), yeni bir analizde, Yunanistan’ın Avrupalı kreditörlerinin gözden geçirmeye istekli olduğu miktardan “çok daha öte” bir borç hafifletmesine ihtiyaç duyduğunu belirtti. IMF, buna Yunan borcunun değerine uygulanabilecek olası derin ‘kesintiler’in de dahil olduğunu ifade etti.

IMF Salı günü yayımlanan öncü borç sürdürülebilirliği analizinde, “Bankaların kapatılması ve sermaye kontrolleri uygulanması, Yunanistan’ın finansal sistemine ve ekonomisine büyük bir kayıp getirerek ülkenin borçlarını ödeme gücünde dramatik bir bozulmaya yol açtı” ifadesini kullandı.

IMF analizde, “Yunanistan’ın borcu sadece borç hafifletme önlemleri ile sürdürülebilir hale getirilebilir. Ancak bu borç hafifletme önlemlerinin Avrupa’nın şimdiye kadar değerlendirmeye istekli olduğundan öteye geçmesi gerek” değerlendirmesi yaptı.

IMF, Yunanistan’ın kemer sıkma önlemlerimi reddettiği referandumu öncesinde 2 Temmuz’da benzer bir çalışma yayımlamıştı.

IMF, şu an Yunanistan borcunun önümüzdeki iki yılda gayrisafi yurtiçi hasılanın yüzde 200’üne yaklaşacağı tahmininde bulunuyor. 2 Temmuz’daki analizinde Washington merkezli fon nominal brüt kamu borcunun 2017’de gayrisafi yurtiçi hasılanın yaklaşık yüzde 170’ine ulaşacağını belirtmişti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
15 Temmuz 2015 Çarşamba, 08:54 Misafir tanrım pişmiş aşa su katmayı ne çok seven var şu dünyada