Advertisement

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, kurtarma planının parlamentoda destek bulması için çalışmalara başladı. Kreditörlerin talep ettiği reformlar kendi partisi içinde ayaklanmaya yol açmıştı. Tsipras, uluslararası yetkililerin ülkenin finansmanı ile ilgili yeni sorular yöneltmeleri ile uygulamaya geçmekte güçlük çekebilir.

Tsipras, ulusal televizyonda yaptığı konuşmada, Avrupalı yetkililerin Yunanistan’ın köprü finansmanı ile ilgili ne yapacağını bilmez halde olduklarını söyledi. Köprü finansmanın sağlanması, Yunanistan’ın gelecek hafta Avrupa Merkez Bankası (AMB) borcunda temerrüde düşmesini engelleyecek. Konuya yakın bir kaynağın verdiği bilgiye göre, Yunanistan’ın finansı her toplantıda daha da kötüleşiyor gibi görünüyor ve hükümet kısa vadeli fonlarla bile yardım etmeye istekli değil.

Tsipras, Çarşamba günü parlamentoda yapılacak oylama öncesinde, ERT-TV’ye verdiği röportajda, “Yunan hükümeti henüz bir köprü finansman programı elde etmedi. Çünkü bazıları bunu engellemeye çalışıyor” dedi.

IMF Salı günü yayımlanan öncü borç sürdürülebilirliği analizinde, “Bankaların kapatılması ve sermaye kontrolleri uygulanması, Yunanistan’ın finansal sistemine ve ekonomisine büyük bir kayıp getirerek ülkenin borçlarını ödeme gücünde dramatik bir bozulmaya yol açtı” ifadesini kullandı. IMF analizde, “Yunanistan’ın borcu sadece borç hafifletme önlemleri ile sürdürülebilir hale getirilebilir. Ancak bu borç hafifletme önlemlerinin Avrupa’nın şimdiye kadar değerlendirmeye istekli olduğundan öteye geçmesi gerek” değerlendirmesi yaptı.

Tsipras kemer sıkma paketini kaçınılmaz olarak tanımladı. Diğer seçeneğin Euro’dan çıkmak olduğunu söyledi. Tsipras, “Yunanistan’ın orta vadeli finansmanı güvenceye alınacak ve borç yapılandırması görüşmeleri sonbaharda başlayabilir” diye konuştu.

Yunanistan Parlamentosu genel oylamayı yerel saat ile 22.00’de gerçekleştirecek.