Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Yunan kanun yapıcılar, ülkeyi şimdilik Euro’da tutan kurtarma paketi anlaşmasını parlamentodan geçirdiler. Şimdi dikkatler Avrupa Merkez Bankası’nda (AMB). AMB, Perşembe günü ülkenin sorunlu finansal sistemine daha para enjekte edip etmemeyi tartışacak.

Atina’da 4 saatten uzun bir tartışma yaşanmasının ardından 300 koltuklu parlamentonun 229 üyesi yeni kemer sıkma önlemlerini onayladı. Söz konusu önlemlerin onaylanması, kreditörler tarafından 86 milyar euroluk (94 milyar dolar) finansal yardımın ön koşulu olarak talep edilmişti.

Kreditör şartlarının onaylanması AMB ve diğer Euro Bölgesi hükümetlerinin daha fazla acil durum fonu sağlamaları gerektiriyor. Böylece Yunan bankaları kademeli olarak açılabilir ve ülkenin tükenmeye yakın likiditesi onarılabilir. AMB Yönetim Kurulu Perşembe günü Frankfurt’ta bir araya gelecek. Almanya parlamentosu Cuma günü toplanarak Yunanistan’ın kurtarma müzakerelerinin başlatılmasını oylayacak.

Yunanistan Maliye Bakanı Euclid Tsakalotos tartışmaların başında gazetecilere, “Kreditörlerle anlaşmış olmak hayatımın geri kalanında benim için bir yük olacak. Doğru şeyi yapıp yapmadığımızı bilmiyorum. Ancak başka alternatifi olmayan bir şey yaptık” dedi.