Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Japonya’da Topix endeksi, Yunan kanun yapıcıların kurtarma paketindeki yeni kemer sıkma önlemlerini parlamentodan geçirmesi ve Fed Başkanı Janet Yellen’in faiz artırımı zamanlamasına ilişkin değerlendirmelerde bulunması ile yükseliyor.

Alps Electric Co., Goldman Sachs Group Inc.’in hisse senedi tavsiyesini artırmasının ardından yüzde 0.6 prim yaptı ve Nikkei 225 Stock Average’deki en büyük artışı kaydetti. Toyota Motor Corp., Topix’teki en büyük yükselişi gösterdi. Tasaki & Co., ana şirketin satmayı planladığı hisseleri geri satın almak için kredi alacağını belirtmesinin ardından yüzde 8.2 geriledi. Toshiba Corp., şirketin muhasebe skandalında yaklaşık 3 milyar dolarlık bir ceza ile karşı karşıya olduğu haberi ile yüzde 2 değer kaybetti.

Topix yüzde 0.6 yükselerek Tokyo saati ile 12.45’te 1,655.70 puana geldi ve yükselişi 5. güne taşıyor. Nikkei 225 Stock Average yüzde 0.5 artış ile 20,559.43 puan oldu. Yen dolar karşısında Çarşamba günü yüzde 0.3 zayıflamasının ardından 123.80 yen seviyesinde yatay seyrediyor. Yunanistan’ın şartları onaylamasının ardından Avrupa Merkez Bankası bugün Yunan bankalarının yeniden açılmasına yardımcı olacak acil likidite fonlarını artırmayı görüşecek. Yellen ABD ekonomisinin yukarı yönlü olduğunu söyledi ve faiz artırımının bu yıl gelebileceğini yineledi.