Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

AMB Başkanı Mario Draghi Frankfurt'ta gerçekleştirdiği basın toplantısında Avrupa Merkez Bankası'nın Yunan bankalarına sağlanan acil yardım fonunu (ELA) 900 milyon euro arttırdığını açıkladı.

Yunan meclisinin kurtarma paketini onaylaması ve Euro Grubu Maliye Bakanlarının Yunanistan’a köprü finansman onaylaması hakkında “Nihayet bir şeyler değişti” yorumunu yapan Draghi, “ELA’nın arttırılmasına ilişkin koşullar sağlandı” dedi.

ELA miktarını Yunan Merkez Bankası'nın talebi üzerine yükselttiklerini aktaran Draghi, "Bizim kurallarımıza göre likidite koşulları asla koşulsuz ve sınırsız olmamıştır" dedi.

İflas etme riski ile karşı karşıya kalan Yunanistan'da bankalar 29 Haziran'dan bu yana kapalı durumda, sermaye kontrolleri uygulanıyor.

Yunanistan “acı reçete”yi onayladı

Yunanistan yeni kemer sıkma paketini Çarşamba gecesi onayladı. Söz konusu önlemlerin onaylanması, kreditörler tarafından 86 milyar euroluk finansal yardımın ön koşulu olarak talep edilmişti.

Parlamentoda saat 21.15'te görüşmelerine başlanan kanun tasarıları, gece yarısından sonra yapılan oylamada, hükümet ve muhalefet partilerinden 229 milletvekilinin ''evet'' oyuyla kabul edildi. 300 sandalyeli parlamentoda 299 milletvekilinin katıldığı oylamada, hükümet kanadından bazı milletvekilleriyle muhalefet partilerinden 64 milletvekili ''hayır'' oyu kullanırken, 6 milletvekili ise çekimser kaldı.

Başbakanı Alexis Tsipras, oylama öncesi yaptığı konuşmasında, pakette yer alan tedbirleri tasdik etmemesine rağmen başka alternatif olmadığını ifade ederken, Maliye Bakanı Euclid Tsakalotos da "Aksi halde Yunanistan'ın geleceği olmayacak" ifadesini kullandı.