Advertisement

Ambargo altında bulunan ve ABD ile ilişkileri normalleşme evresine giren Küba’ya giden turist sayısı 2015’in ilk beş ayında yüzde 15 arttı. Geçtiğimiz yıl 3 milyon turistin tatil için tercih ettiği Küba, ilk beş ayda 1,5 milyon çekti.

Geçmiş dönemlerde Küba’yı çoğunlukla Alman, Fransız ve İngiliz turistler tercih ederken, bu yıl Kanadalıların gösterdiği büyük ilgi dikkat çekti. Rakamlara göre, yalnızca bu yıl yaklaşık 800 bin Kanadalı, tatil için Küba’yı seçti.

Seyahat şirketleri, ABD Başkanı Barack Obama ile Küba lideri Raul Castro arasında ilişkileri normalleştirmeyi amaçlayan buluşmalardan bu yana ABD’den gelen turist sayısında hızlı bir yükseliş olduğunu belirtiyor. 2014’te yaklaşık 37 bin olan turist sayısı ilk beş ayda 50 binin üzerine çıktı.

Turistik gemiler, ABD limanları ile Havana arasında sefer düzenlemek için hazırlıklara başlarken, ABD- Küba arası seferler havayolu şirketlerinin de gündeminde yer alıyor. Öte yandan turizm sektörü temsilcileri Sosyalist Küba’da 5 yıldızlı otel olmayışına dikkat çekiyor.