Advertisement

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, iflasın eşiğine gelen Yunanistan'ı kurtarmak için hazırlanacak 3. kurtarma planına, borç yapılandırmasını kapsaması halinde kendilerinin de pakete katılacaklarını belirtti.

Fransa’da Europe-1 radyosuna konuşan ve ''Borçların tamamen silinmesi tartışma dışı'' diyen Lagarde, “Borç yapılandırması olmadan Yunanistan için hiçbir çözüm imkânı bulunmuyor. Yunanistan'ın borçlarının sürdürülebilir olması için borç yapılandırması gerekli” ifadelerini kullandı.

Lagarde ayrıca “Biz her zaman programın iki ayak üzerine yürütülmesini tavsiye ettik. Birinci ayak, önemli temel reformların yapılması ve mali konsolidasyon. Diğer ayak ise, borçların sürdürülebilirliği için yapılandırmaya gidilmesi” dedi.

Lagarde, Yunan hükümetinin açıkladığı reform paketini güçlü bir şekilde uygulamasının ve sağlam bir bütçe politikası izlemesinin yine kurtarma planına katkı vermelerini sağlayacağını da sözlerine ekledi.

Son olarak, “Yeni gelişmeler çerçevesinde durumun biraz karışık olduğunu ve Yunanistan ile yeni müzakerelerin en az 4 hafta süreceğini” belirten Lagarde, ''Yunan heyeti ile 6 aydır görüşmüyoruz, mali yapının son durumu ile ilgili bir fikrimiz yok” yorumunda bulundu.