Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Euro Bölgesi parlamentosu önerisini yineleyerek Avrupa'da parlamento denetiminde bir Euro Bölgesi hükümeti kurulmasını istedi.

Haftalık Le Journal du Dimanche gazetesine açıklamalarda bulunan Hollande, Fransa'nın avro bölgesinde güçlendirilmiş bir yapıya katılmaya hazır olduğunu belirtti. Gazetede eski AB Komisyonu Başkanı Jacques Delors'un 90. doğum yılı için hazırladığı dosyada, Hollande'ın Yunanistan ve avro bölgesine ilişkin görüşlerine yer verildi.

Cumhurbaşkanı Hollande, Euro Bölgesi'nin geçen hafta Yunanistan'la olan uyumluluğunu teyit ettiğini ve Avrupa ruhunun ağır bastığını söyledi. Avrupa olarak Yunanistan'la yapılan anlaşmanın ötesine gitmek gerektiğini kaydeden Hollande, "Ancak burada böylece kalamayız. Delors'un Euro Bölgesi hükümeti fikrinin yeniden ele alınmasını teklif ettim. Bu hükümete özel bir bütçe ayrılmalı ve bu hükümet bir Euro Bölgesi parlamentosunun demokratik denetiminde olmalı" ifadelerini kullandı.

Avrupa'da ortak bir para birimini paylaşmanın 19 ülkenin çıkarları gereği yaptığı bir tercih olduğunu vurgulayan Hollande, hiçbir ülke hükümetinin 15 yıldır eurodan çıkma gibi bir girişimde bulunmadığını hatırlattı.

Hollande, "14 Temmuz Ulusal Gün" kutlamaları nedeniyle televizyonların ortak yayınında yaptığı konuşmada, uyumunun güçlenmesi için "Euro Bölgesi Parlamentosu"nun yararlı olabileceğini belirtmişti.

AA