Advertisement

Fed Başkanı Janet Yellen’ın ABD ekonomisi ile ilgili iyimserliği, altın spekülatörlerini yükseliş beklentisini rekor düşük seviyeye çekmeye sevk etti.

Para yöneticileri, altında yükseliş görüleceği beklentisi ile açtıkları uzun pozisyonları ABD’nin 2006’da konu ile ilgili veri tutmaya başlamasından bu yana en düşük seviyeye indirdiler. Yöneticiler, altının yanı sıra gümüş, platin ve paladyumda da uzun pozisyonları azaltıyorlar. Metallerde birleşik net uzun pozisyonlar tarihteki en düşük seviyede. Emtia takibi yapan exchange-traded fonların değeri geçtiğimiz hafta yaklaşık 2.1 milyar dolar gerileyerek Mart ayından bu yana en büyük düşüşü gösterdi.

Altın vadelileri Pazartesi günü 2010’dan bu yana en düşük seviyeye indi. Barclays Plc yatırımcılara metalde açığa satma ve dolarda uzun pozisyona geçme tavsiyesi verdi. Fed Başkanı Janet Yellen’in faizleri bu yıl artırmaya hazır olduğunu yinelemesi ile yatırımcılar kıymetli metalden uzaklaşıyor.

U.S. Bank Wealth Management kıdemli yatırım stratejisti Rob Haworth, “Piyasa faiz artırımının Eylül ayında geleceğine inanıyor. Dolayısıyla altında düşüş görüyoruz. Yunanistan ve Çin çalkantılarının dahi fiyatları yukarı itememiş olması şaşırtıcı idi” dedi.

ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu verilerine göre net uzun pozisyonlar 14 Temmuz’da sona eren haftada yüzde 39 gerileyerek 4,633 oldu. Altın, gümüş, platin ve paladyum için birleşik yükseliş beklentisi yüzde 16 gerileyerek 12,875 ile verinin tutulmaya başladığı 2009’dan bu yana en düşük seviyeye indi.