Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Avrupa Bankaları ve varlık yönetim şirketleri 74 milyar euroluk (80 milyar dolar) emlak borcu ve batık kredisini satmaya çalışıyor. Şimdiye kadarki en yüksek seviye olan bu rakam şirketlerin bilançolarını düzeltme çabasıyla gerçekleşti.

Borç satışlarının İngiliz bankalar ve İrlanda Ulusal Varlık Yönetim Kurumu öncülüğünde gerçekleşmesi bekleniyor. İtalya, Romanya ve Polonya bankalarının da diğer başarılı örneklerle birlikte bu yönde adım atabileceği belirtiliyor.

New York merkezli aracılık kuruluşu Cushman & Wakefield'in raporuna göre Avrupa'da varlık yönetim şirketlerine devredilen kredi tutarı 233 milyar Euro'yu bulmuş durumda. Bunun net satış değerinin ise 144 milyar euro olduğu düşünülüyor.

Yılın ilk yarısında satışı gerçekleşen varlık tutarı ise geçen yıla göre yüzde 42 azalarak 23.5 milyar euroya geriledi. Cushman & Wakefield Ortağı Frank Nickel'e göre bu düşüşe şirketlerin yılın ikinci yarısından gerçekleşmesi beklenen "mega anlaşmalar" için sıraya girmesi etkili oldu. Nickel, yatırımcıların yıl sonuna doğru önemli fırsatlar yakalayacağını belirtti.