Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Şanlıurfa Suruç İlçesi'ndeki Amara Kültür Merkezi önünde patlama meydana geldi. İstanbul ve Ankara'dan Şanlıurfa'ya giden 300 kişilik grubun hedef alındığı patlamada bilanço kabarıyor.

- Davutoğlu: 9 yaralı yoğun bakımda

Başbakan Davutoğlu, yaptığı açıklamada “Yaralanan 104 kişinin 9’unun yoğun bakımda olduğu” bilgisini vererek, “Bu saldırı sadece bir kesime değil hepimize yöneliktir. Halkımız sağduyulu tavrını muhafaza etmelidir. Saldırı tüm Türkiye'ye dönüktür, omuz omuza vermeliyiz. 4 parti genel başkanlarıyla ortak deklarasyon yayınlamalıyız” şeklinde konuştu.

Davutoğlu, "Bulgularımız saldırganın canlı bomba olduğu yönünde, kimliği henüz tespit edilmedi. Eş zamanlı olarak Kobani'de patlayan bomba IŞİD olasılığını güçlendiriyor" dedi ve "Olaydan hükümeti sorumlu tutmak sorumsuzluktur. Türkiye içinde güvenliği meşru birimler sağlar. Türkiye her zaman IŞİD'e karşı tedbir almıştır, sınıdrdaki tedbirlere artırılarak devam edilecektir. Gün birbirimizi itham etme günü değil, omuz omuza verme günüdür" ifadelerini sözlerine ekledi.

Davutoğlu ayrıca, medyayı yayınlar konusunda "duyarlı" olmaya davet ederken, "IŞİD sadece Suriye için değil, Türkiye için de bir tehdittir" ifadelerini kullandı.

- Suruç Kaymakamı: Ölü sayısı 30'a yükseldi

Suruç Kaymakamı Abdullah Çiftçi, Suruç ilçesindeki patlamada ölenlerin sayısının 30'a yükseldiğini söyledi.

Çiftçi, yaptığı açıklamada, belediye ait kültür merkezi önünde meydana gelen patlamada 21 kişinin olay yerinde, 6 kişinin Suruç Devlet Hastanesinde, 3 kişinin de Şanlıurfa'daki hastanelerde hayatını kaybettiğini belirtti.

- ABD Büyükelçiliği: Alçak terör saldırısını kınıyoruz

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği sosyal medya hesabından Suruç’ta gerçekleştirilen saldırıyı kınadı. Açıklamada, “Suruç'ta gerçekleştirilen ve masum insanları hedef alan alçak terör saldırısını kınıyoruz. Saldırıda yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz" ifadesine yer verildi.

- HSYK iki savcı daha görevlendirdi

Adalet Bakanlığından yapılan açıklamada, HSYK tarafından, olay yeri inceleme, araştırma, kimlik tespiti ve soruşturmanın daha etkin yürütülmesi için Suruç ilçesindeki savcılara ilave olarak Şanlıurfa'dan 2 Cumhuriyet savcısı daha görevlendirildiği bildirildi.

Ayrıca mevcut uzman ve personele ek olarak, İstanbul Adli Tıp Kurumundan 3 uzman ve 2 teknisyen, Şanlıurfa'dan bir uzman, Adıyaman'dan bir uzmanın Gaziantep Adli Tıp Kurumunda görevlendirildiği kaydedildi.

- Üç bakan görevlendirildi

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, patlamayla ilgili Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'e bölgeye gidip olayı yerinde inceleme talimatı verdiği bildirildi.

Başbakanlık Basın Merkezinden yapılan açıklamada, Davutoğlu'nun, olayı yakından takip ettiği, olayın hemen ardından İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk'ten Suruç'taki gelişmeler ile ilgili bilgi aldığı belirtilerek, "Sayın Başbakanımız Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'e bölgeye gidip olayı yerinde inceleme talimatı vermiştir" ifadesine yer verildi.

Suruç'taki gelişmelerle ilgili Başbakanlık'ta, ayrıca Müsteşar Kemal Madenoğlu başkanlığında bir kriz masası oluşturulduğu ifade edilerek, Başbakan Davutoğlu'nun, Şanlıurfa Valisi ve Suruç Kaymakamı'ndan gelişmelerle ilgili bilgi almaya devam ettiği kaydedildi.

-Erdoğan: Vahşeti işleyenleri lanetliyorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde gerçekleşen canlı bomba saldırısı ile ilgili Lefkoşa'da açıklamada bulundu. Erdoğan, "Bu vahşeti işleyenleri lanetliyorum." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bugün, saat 13.00 sıralarında Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde maalesef bir terör öylemi sonucunda 28 vatandaşımızın ölümü ve bunun yanında ciddi sayıda yaralıların oluşu, bizleri teessüre boğmuştur. Bu vahşeti işleyenleri ben de şahsım olarak, milletim adına lanetliyorum, kınıyorum." açıklamasında bulundu.

- Vali: Ölü sayısı 28

Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, Suruç'taki patlamanın canlı bomba olduğunu kesinleştirdiklerini söyledi. Vali Küçük, ise ölü sayısının 28'e yükseldiğini belirterek, şöyle dedi:

"Derin üzüntü içerisindeyim. Bu terörü lanetle kınıyorum. Vefat eden kardeşlerime Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Canlı bomba olduğunu kesinleştirdik. Şu anda 28 ölü var, 100'e yakın da yaralılar var. Bütün yaralılar sağlık kuruluşları ile hastanelere nakledildi onu ifade edebilirim. Canlı bomba ama 18 yaşında mıdır? Yaşı nedir, ne değildir onu henüz ekiplerimiz, güvenlik güçlerimiz tespit için uğraşıyor. Olay çok taze. Kimdir, kimliği hedir, onun hakkında henüz bir bilgimiz yok. Olay yeri inceleme ekibi ve pek çok güvenlik kuvveti, o araştırmayı yapıyor ve netice alacaklar. Netice alınca da kamuoyuyla paylaşacağız."

Patlamayla ilgili henüz gözaltı olmadığının bilgisini de paylaşan Vali Küçük, şunları söyledi:

"Suruç'a giriş ve çıkışlar vatandaşlarımızın güvenliği için, infiale karşılık kontrol altında. Her türlü provokasyona karşı da vatandaşlarımız uyanık olmalı. Orada güvenlik kuvveti olarak sayıca yeterliyiz. Her türlü tedbiri aldık. Henüz gözaltı yok. Yani olayla ilgili ekiplerimizin incelemesi yeni başladı, gelişmelerden bilgi vereceğiz. Şunu ifade edeyim, devletimiz bütün unsurlarıyla, kuvvetleriyle bölgededir. Yani bütün güvenlik kuvvetleri, jandarmamız arazide, polisimiz hepsi tedbir almıştır. Daha sonra da tabi hükümetimizin sayın bakanları teşrif edecektir. Şu anda bir infial yok. Suruç'ta hepimiz çok üzgünüz."

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan ilk açıklamda ise 12.00 civarında bir terör saldırısı yaşandığı belirtildi, "Can kaybının artmasından endişe edilmektedir. Bölgedeki hastanelerde 100'e yakın yaralı vatandaşımızın tedavisine devam edilmektedir." denildi.

Bölgedeki hastanelerde 100'e yakın yaralı vatandaşın tedavisine devam edildiği ifade edilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"Bölgede incelemelerde bulunmak üzere teknik ekip görevlendirilmiştir. Güvenlik güçlerimiz vatandaşlarımızın emniyetini sağlamak üzere gereken tüm tedbirleri almıştır. Resmi açıklamalar Şanlıurfa Valiliği tarafından düzenli olarak yapılacaktır. Bunun dışında iddialara itibar edilmemesini önemle rica ediyoruz.

Ülkemizin birlik ve bütünlüğünü hedef alan bu terör saldırısı karşısında herkesi kenetlenmeye ve sağduyulu davranmaya çağırıyoruz. Ülkemizin huzur ortamına kastetmiş bu hain saldırıyı gerçekleştirenleri kınıyor, hayatını kaybetmiş olan vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı ve yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz. Bu menfur saldırıyı gerçekleştirenleri devletimiz en kısa sürede bulacak, failler yargı önüne çıkartılacaktır."

-Başbakanlık'tan inceleme talimatı

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, Şanlıurfa'nın Suruç ilçesindeki patlamayla ilgili, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'e bölgeye gidip olayı yerinde inceleme talimatı verdiği bildirildi.

Başbakanlık Basın Merkezinden yapılan açıklamada, Başbakan Davutoğlu'nun, olayı yakından takip ettiği, olayın hemen ardından İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk'ten Suruç'taki gelişmeler ile ilgili bilgi aldığı kaydedildi.

Açıklamada, "Sayın Başbakanımız Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'e bölgeye gidip olayı yerinde inceleme talimatı vermiştir" denildi.

Suruç'taki gelişmelerle ilgili Başbakanlık'ta, ayrıca Başbakanlık Müsteşarı Kemal Madenoğlu başkanlığında bir kriz masası oluşturulduğu ifade edilerek, Başbakan Davutoğlu'nun, Şanlıurfa Valisi ve Suruç Kaymakamı'ndan gelişmelerle ilgili bilgi almaya devam ettiği belirtildi.

- HDP toplanıyor

Halkların Demokratik Partisi'den (HDP) Şanlıurfa'nın Suruç ilçesindeki patlama nedeniyle yarın MYK toplantısı yapılacağı açıklandı.

HDP Basın Bürosu'nun duyurusunda, Eş Genel Başkanlar Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın Eş Başkanlığında, yarın saat 9.00'da genel merkez binasında Suruç'ta meydana gelen saldırı gündemli olağanüstü MYK toplantısı düzenleneceği bildirildi.

- Kılıçdaroğlu: Hain saldırı yüreklerimizi yaktı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Şanlıurfa'nın Suruç ilçesindeki terör saldırısının yürekleri yaktığını belirterek, terörü ve onu besleyenleri lanetledi.

Kılıçdaroğlu, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından, "Suruç'taki hain saldırı yüreklerimizi yaktı. Gencecik evlatlarımızı kaybetmenin acısı tarifsiz. Terörü ve onu besleyenleri lanetliyorum" değerlendirmesini yaptı.

- CHP'den kan bağışı çağrısı

CHP Genel Merkezinden, Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde meydana gelen patlama nedeniyle bölgedeki teşkilat mensuplarından kan bağışında bulunmaları istendi.

Alınan bilgiye göre, Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, patlama sonrası bölgedeki parti yöneticilerini telefonla arayarak bilgi aldı.

Bingöl, teşkilat mensuplarından çalışmalara destek olunmasını isterken, olayda yaralananlar için de kan bağışında bulunması çağrısı yaptı.

CHP'li yetkililer, olayla ilgili gelişmeleri takip ettiklerini belirtti.