Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Ekonomistler, Yunanistan’ın Euro’dan çıkışının (Grexit) gelecek yıl yeniden gündeme geleceğini belirtiyorlar.

Bloomberg anketine katılan 34 ekonomistin yüzde 71’ine göre Yunanistan’ın 2016 yılı sonunda Euro Bölgesi’nden çıkışa zorlanma tehlikesi bulunuyor.  Katılımcıların yüzde 70’i Yunanistan’ın 2015 yılının geri kalanı için güvende olduğunu öngörüyor. Ancak yaklaşık yarısı, Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras’ın hedeflediği 86 milyar euroluk (93 milyar dolar) kurtarma paketinin yetersiz kalacağını düşünüyor.

Tsipras üçüncü kurtarma paketi için gerekli şartları yerine getirmeye çalışırken, Euro Bölgesi liderleri ile geçtiğimiz hafta varılan anlaşmadaki kusurlar Yunanistan’ın 3 yıllık programı uygulamada güçlük çekeceği endişelerini alevlendiriyor.

Avrupalı kreditörler, Yunanistan borçlarını yeniden yapılandırma taahhütlerini kesinleştirmeyi reddediyorlar. Uluslararası Para Fonu (IMF), ülkenin finansmanını istikrarlaştırması için yapılandırmanın hayati olduğunu belirtmişti.

Öte yandan varlık satışları için 50 milyar euroluk hedef ve daha önemlisi parçalanmış bir ekonomiye daha fazla kemer sıkma uygulanmasının doğruluğu ile ilgili şüpheler bulunuyor.

Londra’daki Commerzbank AG ekonomistlerinden Peter Dixon, “Bir tür borç hafifletmesi olmadan paket hiçbir zaman yeterince büyük olmayacak. Borçlarını geri ödeme gücü olmayan bir ülkeye daha fazla borç yüklemek delilik. Aynı şeyleri farklı sonuçlar bekleyerek tekrar tekrar deniyorlar” dedi.