Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Goldman Sachs Group Inc.'den Jeffrey Currie, altın için en kötü dönemin henüz bitmediğimi ve fiyatların 2009'dan bu yana ilk kez ons başına 1,000 doların altına inebileceğini söyledi.

Currie, "Dolardaki pozitif görünümün daha da kuvvetlenmesi ve bununla birlikte değer kaybetme riskinin yavaş yavaş azalması nedeniyle, altının ABD doları karşısında varlık çeşitlendirme için kullanmaya yönelik talep gitgide daha az önemli hale geliyor," dedi. Currie, metal son 30 yılın en büyük düşüşünü yaşamadan önce, 2013 yılında yatırımcılara satmaları yönünde tavsiyede bulunmuştu.

Altın fiyatları bu hafta 2010'dan bu yana en düşük seviyesine geriledi. Satış dalgası, ABD'nin bu yıl faiz artırımına gideceği spekülasyonunun güçlenmesi ve buna bağlı olarak metalin faiz ödemesi yapmamasından dolayı diğer rakip yatırım araçları karşısında cazibesinin azalması ile birlikte derinleşiyor. Aynı zamanda, Çin analistlerin beklediğinden daha az altın alırken, dolar güçlenmeye devam ediyor.

Düşüşün süreceği tahmininde bulunan tek analist Currie değil. ABN Amro Bank NV'den Georgette Boele ve Societe Generale AG Robin Bhar da altının Aralık ayı itibariyle 1,000 dolara yaklaşabileceğini düşünüyor. Para yöneticileri, ABD hükümetinin verileri açıklamaya başladığı 2006 yılından bu yana en düşük düzeyde net uzun altın pozisyonu tutuyor. Bloomberg Emtia Endeksi bu hafta 13 yılın en düşük seviyesine indi ve altın emtiadaki bu düşüşe öncülük etti.

Goldman'ın New York ofisinde emtia araştırma müdürü Currie, "Bu ortamda risk aşağı yönde eğilim gösteriyor," dedi ve "Altının bu yıl, emtia genelindeki daha geniş tabanlı görüşümüz de dikkate alındığında, 1,000 doların altında işlem görme olasılığı var" şeklinde görüş bildirdi.

Altın Düşüyor

Spot altın yüzde 0.3 düşerek, Singapur saati ile 09:46'da ons başına 1,097.77 dolara indi. Metal Pazartesi günü 1,086.18 dolar ile Mart 2010'dan bu yana en düşük seviyesine indi.

Altın destekli exchange traded fonlarının (ETF) toplam değeri 30 Haziran'dan bu yana 4.4 milyar doların üzerinde eridi. Varlıklar, Bloomberg'in derlediği verilere göre, 2009'dan bu yana en düşük seviyesinde.

Currie, "Uzun vadede, bu piyasa muhtemelen kısa pzoisyon tarafında oynayacağız," dedi ve "Yapısal ayı piyasası içinde olduğumuzu düşünüyoruz. Ancak yalnızca altında değil tüm emtia grubunda durum böyle. Zira her bir emtia hikayesi diğerini de etkileyerek negatif bir döngü yaratıyor" şeklinde görüş bildirdi.