Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen ABD Başkanı Barack Obama, Suruç'ta 20 Temmuzda gerçekleşen terör saldırısı ile PKK'nın üstlendiği terör saldırılarında bir asker ve iki polisin öldürülmesini kınadı ve Amerikan halkının taziyelerini iletti.

Cumhurbaşkanlığı'nın internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, bu akşam gerçekleşen telefon görüşmesinde, iki lider, IŞİD'e karşı mücadelede halen devam eden işbirliğinin güçlendirilmesine, Irak'ta güven ve istikrarı sağlamaya, Suriye'deki çatışmaya siyasi bir çözüm bulmaya yönelik ortak çabaları ele aldı.

Suruç'ta 20 Temmuzda gerçekleşen terör saldırısı ile PKK'nın üstlendiği terör saldırılarında bir asker ve iki polisin öldürülmesini kınayan Barack Obama, hayatlarını kaybedenlerin ailelerine Amerikan halkı adına taziyelerini iletti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Obama, Türkiye ve ABD'nin terörün her türüne karşı olduğunu vurguladı.

İki lider, yabancı savaşçıların geçişlerinin engellenmesine ve Türkiye'nin Suriye sınırında güvenliğin sağlanmasına yönelik işbirliğini artırma çabalarını da görüştü.

Başkan Obama, Türkiye'nin ulusal güvenliğine ABD olarak büyük önem verdiklerini teyit etti.

Erdoğan ve Obama, mezkur meseleler ve diğer bölgesel konularda yakın çalışma içerisinde olmayı sürdüreceklerini ifade etti.

Beyaz Saray, görüşmede özellikle IŞİD'e karşı mücadelede süregelen işbirliğinin derinleştirilmesi ile Irak ve Suriye meselelerinin ele alındığını belirtti

Beyaz Saray, ABD Başkanı Barack Obama ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın görüşmesinde, IŞİD'e karşı mücadelede devam eden işbirliğinin derinleştirilmesinin yanı sıra Irak ve Suriye konularının ele alındığını bildirdi.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Başkan Obama'nın Cumhurbaşkanı Erdoğan'la bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği belirtildi. Görüşmede, terör örgütü IŞİD'e karşı mücadelede devam eden işbirliğinin güçlendirilmesinin yanında Irak'a güvenlik ve istikrarın getirilmesi ile Suriye'deki savaşa siyasi çözüm bulmaya yönelik ortak çabaların ele alındığı kaydedilen açıklamada, Obama'nın, Suruç'ta 20 Temmuz'da meydana gelen terör saldırısı ile Ceylanpınar'da dün PKK'nın üstlendiği terör eylemlerini kınadığı ifade edildi.

Açıklamada, Obama'nın Amerikan halkı adına kurbanların ailelerine başsağlığı dilediği ifade edilerek, şunlara yer verildi:

"İki lider, ABD ve Türkiye'nin terörizme karşı mücadelede birleştiğini tekrarladı. Liderler ayrıca yabancı savaşçı akını önlemek için işbirliğinin artırılması çabalarını ve Türkiye'nin Suriye ile sınırının güvenliğini sağlamayı konuştu. Başkan (Obama) ABD'nin Türkiye'nin ulusal güvenliğine yönelik taahhüdünü bir kez daha yineledi."

Açıklamada, Obama ve Erdoğan'ın, bu ve diğer bölgesel konularda yakın çalışma içinde bulunmayı sürdürme taahhüdünde bulunduğu kaydedildi.

AA